Zabawa ze smakiem
Scenariusz zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej w grupie dzieci 3, 4 letnich
Czas trwania: 0,5 godz.
Cele ogólne:
– Rozwijanie sprawności aparatu artykulacyjnego
– Kształtowanie umiejętności połykania typu dorosłego
Cele szczegółowe:
Dziecko
- Wzmacnia mięśnie języka
- Wykonuje ćwiczenia poprawiające napięcie mięśniowe w obrębie aparatu artykulacyjnego
- Uwrażliwianie poszczególnych miejsc aparatu artykulacyjnego
- Ćwiczy prawidłowy sposób połykania z językiem uniesionym do podniebienia
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
Pokaz, instrukcja słowna, zadania dawane dzieciom do wykonania.
Pomoce dydaktyczne: zestaw kart „Gimnastyka buzi i języka na wesoło”, słodka i gorzka czekolada, słone paluszki, żelki, kubeczki z wodą.

Przebieg zajęć
I. Część wstępna:
Powitanie: zabawa z pokazywaniem ”Miś”.
Poznajmy się: każde dziecko przedstawia się.
II. Część właściwa:
„Gimnastyka buzi i języka na wesoło” – zabawy rozwijające sprawność narządów artykulacyjnych:
- rozciąganie i ściąganie warg
- cmokanie
- robienie dziobka
- wyciąganie języka na brodę i w kierunku nosa
- nadmuchiwanie policzków.
- „Słodka i gorzka czekolada” – zapoznanie ze smakiem słodkim i gorzkim, przyklejanie czekolady do podniebienia i jej zlizywanie z unoszeniem języka do podniebienia.
- „Słone paluszki” – przesuwanie paluszka z jednego kącika ust do drugiego, rozciąganie warg i cmokanie z paluszkiem między siekaczami, trzymanie paluszka poziomo na języku, gryzienie paluszka bez użycia rąk..
- „Kwaśne żelki” – przesuwanie żelka z policzka do policzka przy zamkniętych ustach.
- „Najlepsza woda” – ćwiczenie właściwego sposobu połykania, pokaz połykania przez nauczycielkę, picie wody z kubeczków przez dzieci i prawidłowe połykanie, zwrócenie uwagi na neutralny smak wody i jej nazwę: „słodka woda” w odróżnieniu od „słonej wody”.
III. Część końcowa - „Odpoczynek misiów” – zabawa wyciszająca, siedzenie z zamkniętymi oczami i słuchanie „odgłosów lasu”.
- Podziękowanie za zabawę, podzielenie się wrażeniami z zajęć. Miłe pożegnanie z dziećmi i zaproszenie na następne zajęcia.
Prowadząca: Alicja Kornalewicz
#arkusz #ASD #Asperger #autyzm #dostosowanie #dostosowaniewymagań #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #ocena #opis #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkolak #rewalidacja #rozwój #scenariusz #sensoryka #SI #społeczne #terapia #uczeń #umiejetnościspołeczne #uwaga #wczesnainterwencja #wskazówki #wspomaganie #wzrok #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #zdrowie #zmysły #ćwiczenia