autyzm.life i Neuroróżnorodni

Drzewko zmartwień – drzewko przytulania – regulacja emocji – zajęcia terapeutyczne

Drzewko zmartwień lub drzewko przytulania to technika terapeutyczna dla najmłodszych dzieci służąca do uwalniania dziecka od smutnych emocji czyli zmartwień. Nawiązuje do przytulania prawdziwych drzew w lesie czyli wykorzystuje tzw. sylwoterapię (drzewoterapię) – naturalną moc drzew dającą siłę, spokój, zdrowie i ukojenie.

Małe dzieci potrzebują różnych działań wizualnych dla pojęć, które mogą nie być jeszcze w pełni dla nich zrozumiałe, jak np. „pozbycie się zmartwień”, „redukcja stresu” itp.

Drzewko zmartwień – Drzewko przytulania ma wiele gałęzi na których uczniowie mają zwiesić tyle zmartwień ile są wstanie wymyślić. Każde zmartwienie jest ważne.

„Zmartwienia” zapisują lub rysują w postaci symboli/rysunków (lub jak potrafią/jak chcą) na kolorowych karteczkach. Następnie karteczki dziurkują dziurkaczem. Przez dziurki przewlekają sznurek lub wstążki i zawieszają na „drzewku”. (Opiekun pomaga przy aktywnościach manualnych: pisaniu, rysowaniu – jeśli to konieczne, ponieważ w tym ćwiczeniu ważniejsze są emocje…

View original post 356 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.