ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE
ZAJĘCIA REWALIDACYJNE
Pojęcie rewalidacja pochodzi od słowa „validus” – silny i dosłownie oznaczać może powrót do zdrowia, czyli zdobywania siły psychofizycznej adekwatnie do możliwości danej jednostki. Rewalidacja obejmuje akcję naprawczą dotyczącą jednostek ze wszelkim rodzajem upośledzeń i schorzeń z wyjątkiem jednostek niedostosowanych społecznie, u których wyższe czynności nerwowe nie uległy uszkodzeniu i których odchylenia od normy mają charakter przejściowy wynikający z niekorzystnego wpływu środowiska. Wynika z tego, że rewalidacja to przywracanie osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Natomiast proces rewalidacji to wszelkie działania ( psychologiczne, pedagogiczne itp.) wobec osoby niepełnosprawnej rozciągnięte w czasie, czyli od urodzenia do niemalże końca życia.
I Rewalidacja dzieci z wadą słuchu.
W procesie praktyki rewalidacyjnej surdopedagogika (zajmuje się wychowaniem i nauczaniem osób głuchych i niedosłyszących) uwzględnia następujące metody i zasady:
- profilaktyka: zapobieganie występowaniu i pogłębianiu się wad słuchu i jej skutków, szczególnie w zakresie zaburzeń osobowościowych
- korektura: poprawianie uszkodzonego słuchu…
View original post 2 390 słów więcej