Uważność w relacjach z dziećmi z perspektywy szkolnego psychologa

autyzmwszkole.com

Poznaj siebie samego to pradawna maksyma starożytnych Greków. Jest ona bardzo aktualna w pracy szkolnych specjalistów. Trening uważności ułatwia samopoznanie oraz wpływa na relacje dzieci i dorosłych w szkole.

Pedagodzy często słyszą pytania: Co zrobić, żeby się lepiej koncentrować na zadaniach i dobrze się uczyć? Jak radzić sobie z emocjami i przestać przeszkadzać na lekcjach? Jak zdobyć przyjaciół? Doświadczony pedagog radzi nic nie robić. Budzi to reakcję: Jak to, przecież coś trzeba zrobić! Problem polega na tym, że często działamy pod wpływem nawykowych impulsów i tworzymy napięcie utrudniając pozytywną zmianę.

Zawsze, niezależnie od metody pracy potrzebujemy refleksji, dzięki której potrafimy zachować się adekwatnie do okoliczności. Należy przemyśleć nie tylko temat sytuacji dziecka ale również temat naszej postawy, emocji, przekonań i interpretacji zdarzeń. Trudno o refleksję przy skupieniu na osiągnięciu kolejnych celów, rozwiązywaniu problemów i silnych emocjach. Łatwo wtedy przeoczyć wpływ uczuć osoby dorosłej.

Jak wyglądają relacje w szkole?

Dwóch chłopców…

View original post 864 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.