autyzm.life i Neuroróżnorodni

Przesłanie na trudne czasy

Jak radzić sobie w trudnych czasach? Trudnych – znaczy zagrażających, nieprzewidywalnych, przerażających. Co z nami? Co z naszą przyszłością, skoro świat stał się tak okrutny i nieprzewidywalny, skoro możliwa jest agresja łamiąca wszelkie prawa człowieka?

Czasy są trudne, a nawet bardzo. Dopiero mieliśmy nadzieję, że zaczniemy prostować się po pandemii, a tu wojna tuż obok. Kraj przemierzają uchodźcy, tym razem przyjmowani chlebem i solą, na wschód podążają Ukraińcy gotowi bronić swego kraju i idą transporty humanitarne i te inne, o których sza. Niewyobrażalne okrucieństwo i barbarzyństwo tej wojny znów każą zwątpić w dobrą naturę homo sapiens. Jak sobie radzić?
Jako psycholog z niejakim doświadczeniem w interwencji kryzysowej proponuję prosty model zawierający się w akronimie WRAZ: wrażliwość, realizm, aktywność i zaangażowanie. Te cztery właściwości mogą wystarczyć, by nie tylko przetrwać trudne czasy, ale uczynić je choć odrobinę lepszymi dla naszych bliskich, dla siebie, dla naszego środowiska społecznego.

View original post 602 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.