autyzmwszkole.com

Coraz liczniejsze badania naukowe potwierdzają to, co kontemplatorzy wiedzieli od stuleci: uważność i medytacja rozwijają umiejętności życiowe, które pozwalają dzieciom, młodzieży oraz rodzicom mądrzej i bardziej współodczuwająco odnosić się do tego, co dzieje się w naszym wnętrzu i wokół nas. Zabawy mindfulness czyli zabawy uważności uczą sześciu spośród tych kompetencji: skupienia, wyciszenia, przeformułowania, troskliwości i łączności.

Gdy w środku umieścimy SKUPIENIE, to posuwając się po zewnętrznym kole w lewo czy w prawo, zobaczymy: Wyciszenie, Widzenie, Przeformułowanie, Troskliwość, Łączność… i znowu Wyciszenie.

SKUPIENIE umieszczone jest w centrum, ponieważ stabilna elastyczna koncentracja wspiera pozostałe 5 umiejętności.

Kiedy dzieci i nastolatki skupiają się na doświadczaniu chwili obecnej (np. na doznaniach związanych z oddychaniem lub dźwiękach związanych z oddychaniem lub dźwiękach w pomieszczeniu), ich umysł zwykle się wycisza i otwiera w sobie przestrzeń pozwalająca jaśniej widzieć to, co się wydarza. Gdy zyskują świadomość procesów zachodzących w umyśle i organizmie, uczą się korzystania z wrażeń…

View original post 795 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.