autyzm.life i Neuroróżnorodni

Studium przypadku dziecka z zespołem Downa – egzemplifikacja postępowania terapeutycznego

Zespół Downa u każdego dziecka przebiega odmiennie. Są to osoby funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej zarówno w stopniu lekkim, jak i umiarkowanym czy znacznym. Mimo indywidualnego rozwoju (m.in. intelektualnego, motorycznego, społecznego, tempa uczenia się, temperamentu, czy zdolności) dzieci te mogą nabywać efektywnie umiejętności przydatne w życiu społecznym.

Zaprezentowany przypadek dziecka może stanowić egzemplifikację postępowania terapeutycznego dla innych specjalistów ułatwiającą terapię z osobami z zespołem Downa.

Charakterystyka dziecka

Studium obejmuje analizę przypadku chłopca obecnie w wieku 8 lat z zespołem Downa objętego terapią integracji sensorycznej od trzech lat. Dziecko wychowuje się w rodzinie pełnej i posiada rodzeństwo (brata starszego o cztery lata). Tymon urodził się w 38 tygodniu ciąży. Zdiagnozowano u chłopca obustronny niedosłuch przewodzeniowy umiarkowanego stopnia oraz wadę wzroku. Pierwsze słowa zaczął wypowiadać w 2 roku życia. Rozwój psychoruchowy chłopca również był opóźniony (zaczął on siadać w pierwszym roku życia…

View original post 356 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.