Pozwólmy dzieciom pomilczeć
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – to znane polskie przysłowie podkreśla wagę umiejętności powstrzymywania się od wydawania dźwięków i wypowiadania słów. Tak jak mówienie jest środkiem i sposobem komunikacji, tak milczenie towarzyszące mówieniu, „jest jego drugą stroną, jest też jego tłem. Milczenie stanowi alternatywę dla mówienia”. Jak uczyć przedszkolaki milczenia?
Człowiek posiada prawo i możliwość mówienia oraz milczenia. W ten sposób wyraża swoje myśli i emocje oraz przejawia zachowania egzystencjalne. Powyższe tezy dotyczą również dziecka w wieku przedszkolnym, które będąc małym człowiekiem, poprzez milczenie będące równoległą stroną komunikacji kontaktuje się ze światem społecznym, czyli dorosłymi i innymi dziećmi.
Izydora Dąmbska uznaje milczenie za wyraz, wartość i środek ekspresji oraz objaw duchowej postawy człowieka. Mamy wtedy do czynienia z milczeniem znaczącym, które jest milczeniem na temat i sposobem kontaktu z otoczeniem. Na koniec tych krótkich rozważań teoretycznych słowa lingwistki Jolanty Rokoszowej, która definiuje milczenie jako fakt językowy i…
View original post 1 469 słów więcej