autyzm.life i Neuroróżnorodni

Podróż do mlecznej krainy

25 maja świętujemy Światowy Dzień Mleka, który jest obchodzony od 2001 r. Mleko, napoje mleczne to jeden z podstawowych składników diety, nie tylko w żywieniu dzieci. Niestety, okazuje się, że nawet do 80% dzieci w Polsce otrzymuje zbyt małą ilość wapnia w diecie. To jest niebezpieczne dla ich rozwoju, biorąc pod uwagę, że wapń gromadzony jest w organizmie jedynie do okresu dojrzewania.

Wartość odżywcza mleka jest szczególnie ważna z uwagi na zawartość wapnia, ale również ilość potasu, fosforu, magnezu i cynku. Wapń jest nie tylko składnikiem kości. To pierwiastek konieczny do szeregu procesów metabolicznych: jest niezbędny do prawidłowej pracy układów nerwowego i sercowo-naczyniowego. Bierze udział w wielu ważnych procesachfizjologicznych, m.in.: regulacji skurczu mięśni, przewodnictwie nerwowym, aktywacji hormonów, neurotransmiterów oraz krzepnięciu krwi. Co prawda w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej kontrowersji wokół tematu mleka, mimo to zdaniem większości ekspertów mleko to skarbiec wielu składników niezbędnych do…

View original post 2 093 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.