autyzmwszkole.com

Pamięć symultacyjna Pamięć sekwencyjna

Pamięć jest zdolnością do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji, występująca u ludzi, niektórych zwierząt i w komputerach.

Wiadomym jest, iż sprawne funkcjonowanie pamięci jest konieczne dla poprawnego i zakończonego sukcesem procesu uczenia się. Zależy ono w dużej mierze od poziomu koncentracji. Pamięć należy zatem systematycznie ćwiczyć pamiętając przy tym, iż ćwiczenia te pełnią funkcję stymulującą uwagę, koncentrację i spostrzeganie wzrokowe. Podczas tego rodzaju aktywności dziecko uczy się jak się uczyć. Innymi słowy steruje ono swoją uwagą, a także poprzez świadomie zapamiętane obrazy kształci tzw. intencjonalne poszukiwanie pamięci.

Najważniejszą strukturą w mózgu biorącą udział w procesie uczenia się i zapamiętywania  jest tzw. hipokamp. Jest on nieduży i znajduje się w płacie skroniowym. Hipokamp odgrywa ważną rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz w orientacji przestrzennej. Ciekawostką jest, iż człowiek jak i inne ssaki posiada dwa hipokampy – po jednym na każdą połowę mózgu.

Rozkładając…

View original post 672 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.