autyzm.life i Neuroróżnorodni

Program pracy terapeutycznej dla dziecka o zaburzonej koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności manualnej

Koordynacja wzrokowo ruchowa i sprawność manualna to umiejętności, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziecka. U dziecka w wieku przedszkolnym u którego występują zaburzenia koordynacji wzrokowo- ruchowej występuje mała precyzja ruchów i trudności w czasie wykonywania nawet prostych zadań.

Dzieci te nieprawidłowo trzymają przybory do rysowania, niechętnie rysują. Prace charakteryzują się uproszczoną formą i niskim poziomem graficznym. Niezręcznie posługują się nożyczkami, szarpią papier, mają trudności z wydzierankami. Często zbyt duże napięcie mięśniowe powoduje zbyt silny nacisk ołówka lub kredki i jego łamanie.

Aby dziecko z powodzeniem mogło rozpocząć naukę w szkole powinno osiągnąć dojrzałość szkolną. Sprawność manualna, synteza i analiza wzrokowa są to umiejętności potrzebne w toku wykonywania przez dziecko różnorodnych czynności, szczególnie w czasie nauki pisania, gdyż w procesie pisania zaangażowane są spostrzeżenia wzrokowe i kinestetyczno-ruchowe dziecka.

Dzieci, które posiadają niski poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej mają…

View original post 1 021 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.