smart-sens.org

Katarzyna Byczkowska ukończyła studia pedagogiczne oraz pracowała m.in. jako opiekunka i terapeutka w domu dla osób upośledzonych. Założyła leśne przedszkole Ecoludek w Małkowie w woj. pomorskim. Wywiad prowadzi Ewa Kaleta.

EK: Leśne przedszkole – brzmi intrygująco. Na czym polega edukacja leśna?

KB: W Skandynawii istnieje od lat 50. XX wieku, jest to jedna z form wychowania przedszkolnego i szkolnego. Główne założenia tej idei to dawanie dzieciom możliwości rozwoju jak najbliżej natury, poznawanie otaczającego świata bez względu na panujące na dworze warunki. To również podążanie za dzieckiem jako liderem, bez nacisku na dużą liczbę dodatkowych zajęć, wypełniania czasu zabawami w budynku. Skoro można w tym czasie poleżeć na trawie, poobserwować chmury, pooglądać motyle, krople deszczu, wspiąć się na drzewo czy też kamienie, swobodnie pobawić się w towarzystwie kolegów i koleżanek – po co siedzieć w sali?! Taka forma edukacji to dla dziecka nie tylko poznawanie natury, ale również poznawanie i doświadczanie…

View original post 1 072 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.