autyzmwszkole.com

Pewna dziewczyna doświadczyła syndromu oszusta kiedy wpadł jej do głowy niesamowity projekt. Podjęcie decyzji o podzieleniu się pomysłem zajęło jej dwa lata. Myślała tylko: Za kogo ty się uważasz? i Wszyscy odkryją, że nie wiesz co robisz. Nie tylko czuła się jak oszustka ale wierzyła, że nią jest i brakowało jej wiary w siebie. Fakt, że projekt był nowatorski dodatkowo potęgował te obawy. Podobnie brzmią inne historie o tym zjawisku.

Czym jest syndrom oszusta?

Syndrom oszusta (imposter syndrome) najczęściej dotyka kobiet. Dotyczy on poczucia niewystarczalności i lęku, że ktoś odkryje nasze braki. Syndrom oszusta to bezzasadna niepewność siebie w którą wierzymy bezgranicznie.

Po raz pierwszy ten termin pojawił się w 1978 roku w pracy badawczej psycholożek klinicznych Pauline R. Clance i Suzanne A. Imes. Zaobserwowały one u badanych kobiet liczne obawy odnośnie ich własnych kompetencji, zdolności, czy szans na sukces. Tak jak niedoświadczanie wewnętrznego poczucia sukcesu okazały…

View original post 1 010 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.