smart-sens.org

Uważne towarzyszenie wyraża się bliskością, ciekawością i akceptacją, gdy rodzic jest gotowy na nieustannie zmieniające się potrzeby małego człowieka. Ta umiejętność rozwija się przez praktykę, czyli przez codzienne bycie razem. Dobrze jest przyjąć rolę uważnego obserwatora lub kompana, który z otwartością i życzliwością patrzy na to, co się dzieje i nie ocenia.

Spotkanie z dzieckiem przeżywającym silne emocje to okazja do lepszego zapoznania się. Uspokójmy się i obserwujmy, czy ta osoba potrzebuje wykrzyczenia, przytulenia, czy chwili samotności. Obserwacje naprowadzą nas na łagodniejsze sposoby regulowania emocji. Jeżeli dziecko będzie chciało krzyczeć, niech krzyczy bez wyzwisk. Niech opowie o swoich odczuciach. Jeżeli będzie chciało bić, czy kopać, niech robi to na poduszkach.

Warto pamiętać, że dziecko nie działa przeciwko nam, tylko raczej dla siebie. Nie powinniśmy wyliczać błędów, tylko budować nowe sposoby i możliwości. Najtrudniejsze jest przyjęcie, że wypracowanie ich wymaga dużej ilości czasu.

Przy nabywaniu nowych umiejętności pomaga zatrzymanie. Pozwala ono…

View original post 748 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.