autyzm.life i Neuroróżnorodni

Metody i techniki socjoterapii, najczęściej stosowane w pracy z dziećmi, młodzieżą przez specjalistów, doskonale sprawdzą się również w szkole. Dziś pierwsza część tekstu na ten temat.

Socjoterapeutyczne programy wykorzystują różne metody pracy z grupą, które z powodzeniem można również wykorzystać w trakcie pracy wychowawczej z klasą.  Fundamentem zajęć są takie  techniki, które umożliwiają uczestnikom dzielenie się z innymi własnymi doświadczeniami. Ułatwiają one kontakt wzrokowy, dają możliwość nawiązania kontaktu emocjonalnego, wyrównują ułożenie społeczne, zmniejszając dystans. Niektóre z technik i metod pozwalają zmniejszać poczucie niższości, eliminują dystans zwłaszcza między dorosłymi prowadzącymi a dziećmi. Takie formy pracy są bardzo rzadko wykorzystywane w szkołach. W socjoterapii stosuje się różnorodne techniki i metody oddziaływania psychokorekcyjnego, inspirowane metodami psychoterapeutycznymi, m. in. terapii Gestalt. W ramach zajęć socjoterapeutycznych wykorzystuje się wiele metod pracy z grupą, m. in.: psychodramę, rysunek terapeutyczny, muzykoterapię, choreoterapię, biblioterapię.

Stałym detalem zajęć socjoterapeutycznych jest technika kręgu, która rozpoczyna i kończy zajęcia…

View original post 2 139 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.