Kanarki na straży, czyli jakie są mocne strony osób wysoko wrażliwych. O tym, jak postrzegają osoby wysoko wrażliwe, z dr Jadzią Jagiellowiczrozmawia Karolina Rogalska
Dr Jadzia Jagiellowicz jest psychologiem na Wydziale Psychologii Stony Brook University w Nowym Jorku i międzynarodowym konsultantem w Highly Sensitive Society. Interesuje się biologicznymi mechanizmami wysokiej wrażliwości oraz jej wpływem na emocje i poznanie. Wywiad prowadzi Karolina Rogaska.
KR: Coraz częściej można usłyszeć o wysokiej wrażliwości. Niektórzy uznają, że to jakaś nowa moda, inni zaś przypisują sobie tę cechę, chociaż tak naprawdę nie ma ku temu przesłanek. Czym jest wysoka wrażliwość?
JJ: Do wytłumaczenia tego terminu świetnie nadaje się akronim DOES, gdzie D oznacza głębokie przetwarzanie (ang. depth of processing). W badaniach, które w 2017 r. prowadziłam z zespołem, posłużyliśmy się techniką skanowania mózgu. Pokazywaliśmy badanym zdjęcia, na których były zaprezentowane różne emocje. U osób, które na podstawie wcześniejszych rozmów i testów określiliśmy jako…
View original post 1 837 słów więcej