autyzmwszkole.com

Samhain i Beltaine, czyli najważniejsze celtyckie święta

Beltaine to święto o odległym rodowodzie. Znajdziemy w nim podobieństwo do znacznie lepiej nam znanych Zielonych Świątków. Przypadające na noc z 30 kwietnia na 1 maja obchody, związane są z rozpoczęciem pory letniej w kalendarzu celtyckim. Przepełniona magiczną symboliką wyjątkowa noc to święto miłości i płodności, a także radości z nadejścia dłuższych i cieplejszych dni, dających nadzieję na urodzajny plon.

W kalendarzu celtyckim próżno szukać znanych nam współcześnie czterech pór roku. Rok dzielono tylko na dwie główne pory – jasną (letnią) i ciemną (zimową). Przejście z jednej do drugiej wiązało się z przeprowadzaniem tradycyjnych obchodów. W nocy z 30 października na 1 listopada symbolicznie nadchodziła pora zimna. Podczas drugiego najważniejszego święta Celtów – Samhain – spędzano bydło z letnich pastwisk i rozpalano ogniska, których płomień miał mieć oczyszczającą i ochronną moc, przygotowując ludzi i zwierzęta na trudniejszy czas roku. Składano także duchom ofiary…

View original post 2 311 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.