autyzm.life i Neuroróżnorodni

Niezliczone historie o trudnych zachowaniach uczniów opowiadane przez nauczycieli, czasem krążące wśród lokalnej społeczności jako anegdoty szkolne, pokazują, że zachowania trudne są obecne w każdej szkole. Czy to oznacza także, że w każdej szkole mamy uczniów z zaburzeniami zachowania?

Kiedy „zachowanie trudne” staje się „zaburzonym”?

W codziennej pracy nauczyciela zachowania uczniów, które wpływają na atmosferę uczenia się w klasie, pojawiają się niemal na każdej lekcji. Oczywiście, różny jest stopień nasilenia takich zachowań. Rozmowy nie na temat lekcji, przeszkadzanie innym (rzucanie przedmiotami), zaczepki, emocjonalne reakcje na efekty pracy innych itd. Oczywiście pojawiają się także trudniejsze: agresja, wulgarność w języku i zachowaniu, wagary, kradzieże lub niszczenie cudzej własności, lekceważący stosunek do nauki itd. I znowu: mogą to być zachowania incydentalne, a mogą także trwać, przejawiać się jako postępująca demoralizacja ucznia. Każdy nauczyciel w swojej pracy zetknął się z wieloma sytuacjami, w których podejmował jakąś doraźną interwencję wychowawczą. Ale kiedy trudne zachowanie staje…

View original post 1 844 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.