autyzm.life i Neuroróżnorodni

Dla niektórych zima to pora wyciszenia i ukojenia dla zmysłów. Dla innych to jednak pora spadku formy i sezonowe zaburzenie afektywne (SAD). Problem mają przede wszystkim mieszkańcy środkowych i północnych szerokości geograficznych. SAD pojawia się cyklicznie jesienią lub zimą i ustaje na czas wiosny i lata. Żeby je zdiagnozować, przez co najmniej dwa tygodnie muszą utrzymywać się typowe objawy, takie jak obniżona aktywność i motywacja do działania, stałe zmęczenie, zmniejszony lub zwiększony apetyt, osłabiony popęd, dominujące uczucie smutku lub lęku. SAD dotyka ok. 12 mln pacjentów ale z pewnością liczba osób odczuwających taki spadek nastroju bez spełnienia wszystkich kryteriów diagnostycznych jest znacznie większa.

Uczmy się od ludów Północy

Mniejsza ilość światła negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, m.in. zaburzając wydzielanie serotoniny i uwalniając większe ilości melatoniny (hormonu snu). Przez to możemy być przemęczeni, senni i mieć mniejszą motywację do działania. Ważne, żebyśmy siebie za to nie obwiniali, za to dali sobie…

View original post 822 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.