Uważność oddechu – mindfulness dla dzieci – wyciszenie

autyzmwszkole.com

Kiedy dziecko mówi, że nie radzi sobie ze stresem i silnymi uczuciami, przypomina mi się co powiedział Krzyś swojemu przyjacielowi Kubusiowi Puchatkowi: „jesteś odważniejszy niż przypuszczasz, silniejszy, niż ci się wydaje i mądrzejszy, niż myślisz” ~Susan Kaiser Greenlad, Dziecko wolne od stresu

Jednak przeżywanie przytłaczających emocji jest czymś powszechnym zarówno na poduszce do medytacji, jak i poza nią. Dzieci i nastolatki mogą powstrzymać napływ tych uczuć, przestając myśleć o zmartwieniach i przenosząc uwagę na przeżywanie doznań w chwili obecnej. Wówczas układ nerwowy zostaje odciążony, a umysł się otwiera, dzięki czemu można określić i zrozumieć najważniejsze przyczyny odczuwanego dyskomfortu.

Naukowcy zaczynają rozumieć, w jaki sposób mózg pomaga dzieciom i młodzieży w regulowaniu emocji. Niektóre jego obszary odpowiadają za doznawanie strachu, lęku i innych trudnych emocji, podczas gdy inne obszary pozwalają dziecku zaobserwować automatyczną reakcję na te uczucia, a w pewnych przypadkach umożliwiają zmianę przebiegu emocjonalnych reakcji.

Niekiedy automatyczne reakcje są naturalne…

View original post 1 166 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.