Poznajemy i nazywamy uczucia
Grupa: 8 uczniów z klas młodszych
Temat: Poznajemy i nazywamy uczucia
Cele:
- uświadomienie dzieciom, co to są uczucia
- zapoznanie z różnymi rodzajami uczuć
- uczenie rozpoznawania i nazywania uczuć oraz ujawnianie ich w różnych przeżywanych sytuacjach
- dostarczenie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, otwartości i szczerości
Przebieg zajęć:
1. Krąg rozpoczynający zajęcia – „Czy coś ważnego zdarzyło się w ostatnim tygodniu, co dobrego mnie spotkało?” – każdy uczestnik dzieli się swoimi przeżyciami na forum grupy
2. Zabawa – „Wszystkie dzieci, które …”. Osoba prowadząca zadaje dzieciom pytania dotyczące różnych uczuć i stanów emocjonalnych rozpoczynające się słowami: „Niech wstaną wszystkie dzieci, które…
- lubią chodzić do szkoły
- lubią wakacje
- nie lubią zimy
- nie lubią wynosić śmieci
- złoszczą się, gdy ktoś je bije
- złoszczą się, gdy ktoś je przezywa
- wstydzą się powiedzieć Pani, że nie odrobili zdania domowego
- wstydzą się, gdy ktoś zwróci im uwagę
3. Runda – omówienie zabawy
4. Prowadzący demonstruje ilustracje przedstawiające osoby. Dzieci opisują, co widzą na rysunkach i starają się wymyślić historyjkę, która mogłaby przydarzyć się tym osobom.
5. Burza mózgów na temat „Jakie znam uczucia?” – uczestnicy podają nazwy znanych uczuć. Prowadzący zapisuje je na arkuszu papieru, tworząc „listę uczuć”.
6. Oglądanie kolorowych ilustracji z gazet obrazujących uczucia i ich nazywanie, np. szczęście, radość, smutek, zdziwienie, gniew, wstyd, nuda.
7. Karteczki z uczuciami – prowadzący rozdaje losy z nazwami uczuć. Każdy demonstruje twarzą oraz postawą ciała wylosowaną emocję. Pozostali odgadują jej nazwę.
8. Uzupełnij zdania – Prowadzący podaje początek zdania, a każdy kończy je zgodnie z własnymi doświadczeniami: Boję się, że …, smucę się, gdy …, Złości mnie, że …, Cieszę się, że …
9. Kalambury – uczestnicy dzielą się na dwie grupy. Każda grupa wybiera z listy uczuć kilka uczuć i zapisuje poszczególne nazwy uczuć na karteczkach. Uczestnicy podchodzą pojedynczo do przeciwnej grupy i losują karteczkę. Ich zadaniem jest pokazanie pantomimicznie danego uczucia swojej grupie w określonym czasie. Grupa, która odgadnie większą ilość uczuć, wygrywa.
10. Rysowanie uczuć – dzieci otrzymują kartkę z konturem twarzy. Mają dorysować usta i oczy, tak aby twarz wyrażała uczucie obecnie przez nie przeżywane. Kończąc zajęcia każdy przedstawia swój rysunek i mówi: Teraz jestem …
11. Krąg kończący zajęcia – „Co wam się na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało?”
Opracowała: Marietta Popławska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, socjoterapeuta (źródło: SP32.torun.pl).