Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

w grupie dzieci 5-6 letnich

Temat zajęcia: Wiosenne zabawy z Panią Wiosną.

Cele ogólne:

– Integrowanie się rodziców, dzieci i nauczyciela.

– Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniku wspólnej pracy podczas zabaw.

-Utrwalenie wiadomości o wiośnie.

Cele szczegółowe:

– Dziecko:

 uważnie słucha opowiadania

– potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat

-orientuje się w przestrzeni

– rozpoznaje oznaki wiosny

– układa obrazek z części
– potrafi czytać globalnie

-umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem

– współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań

– potrafi liczyć w zakresie 8

– pokonuje trudności podczas rozwiązywania zadań

– rozwiązuje zagadki

– zna nazwy miesięcy, pór roku

– dokonuje  analizy i syntezy słuchowej wyrazów
– prawidłowo reaguje na polecenia

Metody:
•    czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń,
•    percepcyjne – obserwacji i pokazu,
•    słowne – rozmowa,  swobodne wypowiedzi dzieci
•    ekspresji ruchowej

Formy pracy:
•    zabawa
•    obserwacja i pokaz
•    działanie
•    przekaz słowny
Forma organizacji:
•    grupowa
•    zespołowa
•    indywidualna

Środki dydaktyczne:

Opowiadanie A.Galicy pt.: „Chomik szuka wiosny”, ilustracje do opowiadania, ilustracja-labirynt z kwiatów, wiosenne puzzle, zdania do czytania globalnego, chusta animacyjna, klamerki, papierowe talerzyki, zagadki, krzyżówka, prezentacja multimedialna pt: „ Wiosenne zagadki”- przygotowane przez rodziców, płyta CD z piosenką „Wiosna w błękitnej sukience”, doniczki, ziemia, plastikowe łyżeczki, cebulki kwiatów.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

1.      Powitanie rodziców oraz dzieci przez nauczyciela, zaśpiewanie piosenki powitalnej pt.: „Wszyscy są, witam was”.

2. Zabawa integracyjna: „Witam tych, którzy…”

Kto czuje się powitany niech pomacha do mnie prawą ręką

– Witam tych, którzy lubią się uśmiechać,

–  Witam tych, którzy lubią wiosnę,

– Witam tych, którzy w tym roku widzieli bociana,

– Witam tych, którzy lubią kwiaty,

– Witam tych, którzy zrobili już wiosenne porządki,

–  Witam tych, którzy jeszcze ani razu nie wstali.

-Witam tych, którzy znają wiosenne kwiaty
-Witam tych, których imiona zaczynają się głoską: O
-Witam tych, którzy lubią się wesoło bawić

Przesyłam do was promyk uśmiechu niechaj powróci do mnie w pośpiechu

Część główna

3. Wprowadzenie dzieci w tematykę wiosenną. Słuchanie opowiadania pt. „Jak chomik szukał wiosny” ilustrowanego obrazkami.

Rozmowa na temat opowiadania:

Dlaczego chomik wybrał się na spacer?

-czym rozmawiał z wierzbowymi kotkami?

-Czy chmurki widziały wiosnę?

-Czy ptaki udzieliły chomikowi odpowiedzi  na pytanie? Dlaczego?

-Dlaczego chomik nie spytał bociana o wiosnę ?

-Co myślał bocian o chomiku?

4. Gra dydaktyczna „Droga chomika do Pani Wiosny”

Chomik wędruje po łące w poszukiwaniu wiosny. W końcu odnalazł drogę, tę drogę wyznacza 7 zaczarowanych kwiatów. By przez nią przejść chomik musi wykonać zadania umieszczone na liściach kwiatów. Dzieci wcielają się w rolę chomika, odczytują zadania  i wykonują je.

Zad 1. Labirynt z kwiatów.

Na tablicy znajduje się plansza z ilustracją łąki. Dzieci poruszają się po dywanie, wzrokiem wodząc po planszy, wg. wskazówek nauczyciela po jednym polu w górę, dół, w prawo, bądź w lewo, aż dotrą do wyjścia. „Wyobraźcie sobie, że znaleźliście się na łące pełnej kolorowych kwiatów, nie wiecie jak z niej wyjść, Drogę do wyjścia znam tylko ja (nauczyciel). By z niej wyjść musicie poruszać się wg moich wskazówek.”

Zad. 2. ”Wiosenne puzzle”.

 Dzieci w grupach otrzymują puzzle przedstawiające wiosenną ilustrację oraz  napisy z 3 zdaniami, z czego tylko jedno pasuje do ilustracji. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i dopasowanie  odpowiedniego napisu.

Zad 3. Zabawa ruchowa z chusta animacyjną „Słońce i deszcz”.

Do zabawy zapraszamy rodziców. Rodzice trzymają chustę animacyjną, która symbolizuje parasol i poruszają się po kole przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”. Dzieci grają rolę jaskółek, które fruwają w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka ucichnie rodzice podnoszą chustę w górę tzn. rozkładają parasol, bo pada deszcz,  a jaskółki ( dzieci) chronią się przed deszczem chowając się pod chustą. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

Zad 4. „Rachunki pani Wiosny”

Dzieci słuchają zagadek matematycznych, następnie przeliczają w zakresie 10 za pomocą metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej przy użyciu klamerek i papierowych tacek.

Przyszła wiosna do lasku

Z kluczykiem przy pasku

A te kluczyki brzęczące

To kolorowe kwiaty pachnące

Rosną tu trzy zawilce i trzy krokusy

Oblicz proszę ile kwiatków wyszło

Spod zimowych pierzynek ?

Stąpa wiosna po łące

Zbiera kwiaty pachnące

Ma trzy stokrotki, cztery tulipany

Powiedz z ilu kwiatków

Zrobi wiosna bukiet pachnący ?

Siedziało dziesięć jaskółek

Na sosnowej gałązce

pięć odleciało

Ile teraz jaskółek będzie

Z gałązki spoglądało ?

W ogrodzie na grządce

Rosło siedem słoneczników pięknych jak słońce

Przyszła Kasia i trzy zerwała,

 bo bukiet piękny zrobić chciała.

Ile słoneczników teraz rośnie na grządce?

Chodzi wiosna po lesie

Promyki słońca w koszach niesie

Dwa kosze ma dla kwiatków

Trzy dla trawki

Trzy dla leśnej zwierzyny

Ile koszy przyniosła wiosna dla leśnej rodziny?

Zad. 5. „Prawda czy fałsz?”

Nauczycielka mówi zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą kwiat do góry, fałsz – kładą na kolanach.

– Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
– Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
– Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
– Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
– A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
– Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zima
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna
– Miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad, kwiecień
-Zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście, powracające jaskółki, krokusy, mróz, owoce na drzewach, stokrotki, bociany, grzyby w lesie itp.

-Są trzy pory roku.                                                                  

-Wiosną niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.

-Wróbelki przylatują wiosną z ciepłych krajów.

-Krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki to pierwsze wiosenne kwiaty.

Zad 6.  „Wiosenna krzyżówka”

Zagadki do krzyżówki przygotowane są w formie filmików zrealizowanych wspólnie z rodzicami i wyświetlonych na telewizorze. Hasła krzyżówki stanowią rozwiązania zagadek słownych, litery znajdujące się w zielonych polach czytane pionowo, utworzą hasło – KWIECIEŃ.

Po rozwiązaniu hasła dzieci zostają zapoznane z przysłowiem „Kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” oraz wymieniają nazwy miesięcy.

Zad. 7. „Sadzonka”

Zadanie przy stolikach z rodzicami.

Dzieci odczytują z listka ostatnie zadanie do wykonania. Na listku widnieje obrazek przedstawiający kwiat w doniczce. Dzieci odgadują jak będzie wyglądało ostatnie zadanie( posadzenie cebulki kwiatu  do doniczki) oraz przypominają kolejność sadzenia.

Część końcowa

4. Zakończenie gry-chomik dociera na miejsce, spotyka Panią wiosnę

-Wspólny taniec w kole dzieci, rodziców i nauczyciela przy piosence wiosennej.

-Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach.

 opracowała: Sabina Godula

źródło: przedszkolechrabowo.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.