Konspekt zajęć rewalidacyjnych
Usprawnianie procesów uwagi i koncentracji oraz percepcji wzrokowej
Prowadzący: Kowal Natalia
Charakterystyka:
Maciej F., uczeń klasy III SP, zakwalifikowany do kształcenia specjalnego ze względu na zdiagnozowane głębokie niedowidzenie oka prawego.
Uczeń realizuje program szkoły ogólnodostępnej z dostosowanym programem i metodami nauczania do indywidualnych potrzeb i możliwości wg orzeczenia nr 18/2015/2016. Ze względu na dysfunkcję wzroku uczeń wymaga specjalnej organizacji form i metod pracy szkolnej oraz rehabilitacji narządu wzroku.
Data przeprowadzenia zajęć: 19.03.2018 r.
Cele:
- Doskonalenie procesów uwagi i koncentracji
- Rozwijanie percepcji wzrokowej
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Metoda pracy:
Elementy metody integracji sensorycznej
Czas trwania zajęć: 60 min
Pomoce dydaktyczne:
- obrazki, gry planszowe
- laptop
- tablica multimedialna
Przebieg zajęć:
- Sprawy organizacyjne (do 20 minut) Krótka pogadanka na temat minionego dnia, sprawdzenie zeszytów i lekcji, wprowadzenie do zajęć
- Część właściwa (do 30 minut)
- Rodzaj ćwiczenia – Układanie historyjki obrazkowej z godnie z kolejnością wydarzeń. Układanie i opowiadanie kolejności wydarzeń. Cel ćwiczenia – Usprawnianie percepcji wzrokowej. Ćwiczenia orientacji wzrokowej. Ćwiczenia doskonalące sprawność manualną, wzbogacanie słownictwa i wiadomości ucznia.
- Rodzaj ćwiczenia -„Wyszukiwanie różnic na obrazkach”.http://waznygry.pl/znajdz-roznice-gry/ Cel ćwiczenia – Usprawnianie percepcji wzrokowej. Przebieg ćwiczenia – Uczeń wyszukuje różnice między obrazkami.
- Rodzaj ćwiczenia – Zabawa pamięciowa „Brakujący obrazek”. Układanie obrazka zgodnie z podanym kodem.Cel ćwiczenia –Ćwiczenia pamięci wzrokowej.
3. Podsumowanie (10 minut)
- porządkowanie miejsca pracy
- podsumowanie zajęć.
źródło: spdretyn.pl