Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, klasa I
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – można wykorzystać na zajęciach indywidualnych oraz jego elementy w klasie integracyjnej.
Czas trwania zajęć: 45min.
- Cele operacyjne
- układa obrazek z gotowych elementów
- nadaje tytuł wykonanemu obrazkowi
- wyodrębnia potrzebne litery spośród innych liter
- nazywa pory roku
- przelicza i porównuje zbiory
- nazywa figury geometryczne
- wycina elementy
- układa podpis pod obrazkiem, głoskuje i sylabizuje
- rzuca do celu
- segreguje obrazki
- potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracyCele rewalidacyjne
- doskonalenie percepcji wzrokowej
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi
- utrwalenie prawidłowej wymowy głosek
L.p. | Rodzaj zajęć | Cel ćwiczenia | Przebieg | Pomoce | Uwagi |
I | Część wstępna | Nawiązanie kontaktu z dzieckiem, stworzenie miłej atmosfery Utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć | Swobodna rozmowa z dzieckiem Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat zmian zachodzących zimą w przyrodzie | Kalendarz z porami roku | |
II | Część zasadnicza | Usprawnienie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej Ćwiczenie sprawności manualnej i kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej Ćwiczenia sprawności manualnej, usprawnienie spostrzegania wzrokowego | Dziecko układa obrazek z części, opisuje go i nadaje mu tytuł Dziecko segreguje obrazki przedstawiające: bałwanki, kolorowe liście, wiosenne kwiaty (krokusy), plażę. Nazywa pory roku, przelicza i porównuje utworzone zbiory Dziecko obrysowuje przy pomocy szablonu 3 koła, trójkąt, 2 prostokąty. Układa z nich bałwanka, dorysowuje brakujące elementy. Nazywa figury geometryczne | Gotowe elementy obrazka o tematyce zimowej Obrazki przedstawiające: bałwanka, krokusy, kolorowe liście, plażę blok, szablony, kredki | |
III | Relaksacja | Ćwiczenie sprawności manualnej Usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej i analizy słuchowej | Dziecko gniecie kule z gazety i rzuca nimi do celu (kosza). Słucha piosenki o zimie. Dziecko układa podpis pod obrazkiem, wyszukując potrzebne litery spośród innych liter. Głoskuje wyraz „bałwan”, dzieli go na sylaby | kartki gazety, magnetofon, kaseta kartoniki z różnymi literami | |
IV | Część podsumowująca | Wynagrodzenie motywacji dziecka Wyrobienie motywacji do dalszych ćwiczeń | Dziecko otrzymuje pochwałę słowną i ulubiony znaczek – kwiatuszek | znaczek |
opracowała: Gabriela Rubin
Dodatkowy scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych „Pożegnanie Zimy” pdf
źródło: G. Rubin, szkolnictwo.pl