Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, klasa I

Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – można wykorzystać na zajęciach indywidualnych oraz jego elementy w klasie integracyjnej.

Czas trwania zajęć: 45min.

  1. Cele operacyjne
    • układa obrazek z gotowych elementów
    • nadaje tytuł wykonanemu obrazkowi
    • wyodrębnia potrzebne litery spośród innych liter
    • nazywa pory roku
    • przelicza i porównuje zbiory
    • nazywa figury geometryczne
    • wycina elementy
    • układa podpis pod obrazkiem, głoskuje i sylabizuje
    • rzuca do celu
    • segreguje obrazki
    • potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracyCele rewalidacyjne
    • doskonalenie percepcji wzrokowej
    • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
    • wydłużanie czasu koncentracji uwagi
    • utrwalenie prawidłowej wymowy głosek
L.p.Rodzaj zajęćCel ćwiczeniaPrzebiegPomoceUwagi
ICzęść wstępnaNawiązanie kontaktu z dzieckiem, stworzenie miłej atmosfery Utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęćSwobodna rozmowa z dzieckiem Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat zmian zachodzących zimą w przyrodzieKalendarz z porami roku 
IICzęść zasadniczaUsprawnienie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej Ćwiczenie sprawności manualnej i kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej Ćwiczenia sprawności manualnej, usprawnienie spostrzegania wzrokowegoDziecko układa obrazek z części, opisuje go i nadaje mu tytuł Dziecko segreguje obrazki przedstawiające: bałwanki, kolorowe liście, wiosenne kwiaty (krokusy), plażę. Nazywa pory roku, przelicza i porównuje utworzone zbiory Dziecko obrysowuje przy pomocy szablonu 3 koła, trójkąt, 2 prostokąty. Układa z nich bałwanka, dorysowuje brakujące elementy. Nazywa figury geometryczneGotowe elementy obrazka o tematyce zimowej Obrazki przedstawiające: bałwanka, krokusy, kolorowe liście, plażę blok, szablony, kredki 
IIIRelaksacjaĆwiczenie sprawności manualnej Usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej i analizy słuchowejDziecko gniecie kule z gazety i rzuca nimi do celu (kosza). Słucha piosenki o zimie. Dziecko układa podpis pod obrazkiem, wyszukując potrzebne litery spośród innych liter. Głoskuje wyraz „bałwan”, dzieli go na sylabykartki gazety, magnetofon, kaseta kartoniki z różnymi literami 
IVCzęść podsumowującaWynagrodzenie motywacji dziecka Wyrobienie motywacji do dalszych ćwiczeńDziecko otrzymuje pochwałę słowną i ulubiony znaczek – kwiatuszekznaczek 

opracowała: Gabriela Rubin

Dodatkowy scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych „Pożegnanie Zimy” pdf

źródło: G. Rubin, szkolnictwo.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.