Płynność myślenia

Jedną z ważnych cech twórczego myślenia jest płynność myślenia. Jest to zdolność do generowania w krótkim czasie wielu pomysłów, np. na rozwiązanie jakiegoś problemu. Płynność sprawia, że proces twórczego myślenia przebiega w sposób ciągły, dzięki czemu można wymyślać nowe pomysły przez cały czas. Płynność zależy od tego, jak rozległą wiedzą dysponujemy, a także od tego, jak szybko docieramy do informacji zmagazynowanych w naszej pamięci. Gdy chcemy wpaść na jakiś nowatorski pomysł lub znaleźć rozwiązanie nurtującego nas problemu, przyda się nam zasób wiedzy z różnych dziedzin, a także otwarty umysł.

Wskazówki:

 • nie porównuj swoich pomysłów do tego, co już wymyślili inni;
 • akceptuj wszystkie pomysły, które ci przyjdą do głowy (nawet te najbardziej fantastyczne, nierealistyczne czy szalone);
 • zapisuj swoje pomysły;
 • poczyń dodatkowy wysiłek w momencie, gdy poczujesz, że skończyła ci się wena;
 • nie myśl o tym, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia we wprowadzaniu w życie wymyślonych przez ciebie pomysłów.

Ćwiczenia rozwijające płynność myślenia

Ćwiczenie nr 1:

Wyobraź sobie plastikową butelkę. Spróbuj wymyślić jak najwięcej pomysłów na to, co można z nią zrobić. Rozejrzyj się dookoła –zainspiruj się tym, co widzisz wokół siebie, na przykład w jaki sposób można wykorzystać gazetę, krzesło, stół itp. Zanotuj swoje pomysły, np.:

 • lejek…
 • wazon…

Ćwiczenie nr 2:

Wyobraź sobie, że jesteś odpowiedzialny za rozwój katalogu bibliotecznego w internecie. Spróbuj wymyślić jak najwięcej pomysłów na to, jak można go ulepszyć. Przypomnij sobie, jak korzystasz z innych serwisów internetowych, sklepów, banków itp. i zainspiruj się. Zanotuj swoje pomysły, np.:

 • katalog elektroniczny oferuje dostęp do pełnej treści książek…
 • katalog elektroniczny działa na urządzeniach mobilnych…

Można wykorzystać inne tematy ćwiczeń. Wiele pomysłów na ćwiczenia znajdziesz m.in. w książce Krzysztofa Szmidta pt. Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych (Gliwice 2013).

Elastyczność myślenia

Elastyczność myślenia to zdolność do generowania wielu bardzo różnorodnych pomysłów. Myślenie w ten sposób przychodzi nam łatwiej, gdy staramy się zmienić perspektywę i patrzeć na dany problem lub sytuację z różnych punktów widzenia. Aby generować różnorodne pomysły, warto być otwartym na różne sytuacje, ludzi, postawy, poglądy itp.

Wskazówki:

 • staraj się lepiej zrozumieć różne sytuacje, przedmioty lub osoby patrząc na nie z nowej perspektywy;
 • często zmieniaj perspektywę –zmiana sposobu myślenia o czymś pomoże Ci odkryć to coś na nowo.

Scenariusze do pracy z użytkownikami bibliotek Kreatywność

źródło

fot. Lucas Benjamin / unsplash.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.