Cele ogólne
- rozwijanie umiejętności oceny postępowania bohaterów bajek.
Cele operacyjne
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa postawy dobre i złe, potrafi uzasadnić swoje zdanie,
- wie, że określenie zły w odniesieniu do człowieka określa jego nastrój albo postępowanie.
Środki dydaktyczne:
- książki z bajkami, kredki, bębenek, dzwonki, tablica demonstracyjna W lesie, płyta muzyczna, KE, karta 7, płyta muzyczna CD cz. 2 akompaniament do piosenki Wyjątkowy tata.
Przebieg zajęć
1. Zabawa wprowadzająca Jak się czuję i dlaczego?
2. Nauczyciel wraz z dziećmi ogląda książki z bajkami. Pyta dzieci o to, jakie bajki znają i które bajki najbardziej lubią.
3. Zabawa ruchowa Olbrzymy i skrzaty. Nauczyciel przygotowuje dwa instrumenty – bębenek i dzwonki. Kiedy gra wolny i głośny rytm na bębenku, dzieci chodzą jak olbrzymy – ciężko, na całych stopach – gdy słychać dzwonki, poruszają się jak skrzaty – szybko i lekko, na paluszkach.
4. Wykonanie ćwiczenia z KE, karta 7. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy i prosi o opowiedzenie, co dzieci widzą na obrazkach. Następnie prosi o wskazanie, którzy bohaterowie są dobrzy, a którzy źli. Na końcu dzieci przyklejają w ramce w serduszka dobrych bohaterów, a w czarnej ramce – złych.
5. Zabawa ruchowa Kogo spotkała w lesie Śnieżka. Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytmie spokojnej muzyki (akompaniament do piosenki Wyjątkowy tata). Dzieci naśladują ruchy kolejnych zwierząt, które nauczyciel pokazuje na tablicy demonstracyjnej. Dzieci wykonują zadanie z kart pracy. Nauczyciel prosi, żeby każde narysowało w ramce swojego ulubionego bohatera z baśni. Po skończonej pracy każde dziecko pokazuje swoje dzieło i opowiada o tym, kogo narysowało i dlaczego.
6. Nauczyciel zaprasza dzieci, żeby usiadły w kręgu. Mówi: Dzisiaj ocenialiśmy postępowanie bohaterów bajek. Mówiliśmy o tym, że czarownica jest zła, a np. Śnieżka dobra. Jeśli mówi-my o bohaterze bajki, że jest zły, to myślimy o tym, że źle postępuje. A gdy Jaś stoi i tupie nogami, też powiemy, że jest zły – co to znaczy? Następnie nauczyciel prosi, by każde z dzieci wypowiedziało się na temat: Co dzisiaj podobało mi się najbardziej na zajęciach?
Dodatkowe informacje:
Ważne, żeby dzieci same zauważyły różne znaczenia słowa zły. Czasem rodzice mówią o dzieciach: Ale jesteś zła w znaczeniu – zdenerwowana, a dziecko może źle to zrozumieć. W celu należytego kształtowania się samooceny dzieci zależy nam na tym, aby dzieci rozumiały różnice w interpretacji wyrażenia jesteś zły.

źródło: Kraina przedszkolaka, Przewodnik metodyczny Kraina emocji