Scenariusz zajęć z wykorzystaniem programu pracy z uczniem niepełnosprawnym na podstawie metody Integracji Sensorycznej
Charakterystyka grupy:
- Maciej – ADHD, zaburzenia emocjonalne, zachowania agresywne, trudności funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zaburzenia lateralizacji i orientacji przestrzennej, obniżona sprawność grafomotoryczna,
- Kacper – obniżona sprawność ruchowa,
- Krystian – problemy z koncentracją uwagi,
- Julia – trudności z wypowiadaniem się na określony temat, wolne tempo pracy,
- Sandra – trudności dokonywania analizy i syntezy wzrokowo-ruchowej, zaburzenia orientacji przestrzennej.
Cele:
- Doskonalenie procesów uwagi i koncentracji
- Rozwijanie percepcji słuchowej
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Metoda pracy:
- Elementy metody integracji sensorycznej
Czas trwania zajęć: 90 minut
Pomoce dydaktyczne:
- obrazki, klocki,sznurek
- odtwarzacz CD , płyty
- gazety
- chusta animacyjna, piłka
- kosz
Przebieg zajęć
Piosenka na powitanie
Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,
uśmiechnij się do wszystkich i zaklaszcz w ręce swe.
Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,
to podnieś brwi do góry i dotknij czoło swe..
Dzieci gestem ilustrują treść piosenki. Podkład muzyczny płyta CD.
Zaznaczony fragment piosenki można dowolnie modyfikować np.
Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,
nabierz powietrze w usta i klep policzki swe
Obrazek
Nauczyciel wieszana ścianie duży obrazek, dzieci popatrzą na obraz przez minutę. Mają zapamiętać wszystko, co się na nim znajduje. Następnie nauczyciel zakrywa obrazek i pyta o różne przedmioty na nim, np.: Czy na obrazku był pies ? –Dzieci odpowiadają tak lub nie.

Rozpoznawanie dźwięków
- Słuchanie dźwięków znanych z otoczenia( Płyta CD) np. szum wody lecącej z kranu, jadący motocykl, wbijanie gwoździa itp. Dzieci starają się je rozpoznać kładąc klocek na ilustracji symbolizującej dany dźwięk.
- Nauczyciel ponownie odtwarza poznane dźwięki i prosi o zapamiętanie kolejności w jakiej po sobie występują. Następnie dzieci mają ułożyć ilustracje w takiej kolejności, w jakiej usłyszały te dźwięki.
Chodzenie po linie – nauczyciel układa na podłodze długi sznurek i prosi aby dzieci przeszły po nim, jak gdyby szły po linie wiszącej nad ziemią, noga za nogą i starały się nie spaść.
Ruchy wahadłowe – dzieci wykonują je w pozycji siadu skrzyżnego. Kołyszą tułowiem w prawo/lewo w przód/tył.
Zabawa bilard – dzieci wachlują chustą, na której jest piłka, ich zadaniem jest skierowanie piłki do otworu znajdującego się na środku chusty i uważanie, aby piłka nie spadła w inny sposób.
Zabawa rybak – jedno dziecko-rybak siada na środku chusty-jeziora, pozostali uczestnicy chwytają chustę za brzeg, podnosząc na wysokość klatki piersiowej i gwałtownie potrząsają wywołując fale. Zadaniem rybaka jest złapanie rybki przez dotknięcie. Rybka natomiast przepływa (porusza się na czworakach pod chustą, między rybakiem a dziećmi trzymającymi chustę) dookoła tak, aby rybak jej nie złapał. Po złapaniu rybki lub trzykrotnym okrążeniu jeziora następuje zmiana.
Zabawa w przeszkadzanie – dzieci dobierają się parami, jedno stara się jak najszybciej (zabawa na czasz z zegarkiem w ręku) podkreślić w wybranym fragmencie gazety wszystkie litery e i a. Drugie dziecko usiłuje w jakiś sposób przeszkodzić w tym i odwrócić uwagę kolegi. W tym czasie uczeń wykonujący zadanie nie może na to reagować. Następnie zamieniają się rolami.
Rzuty do celu – każde dziecko gniecie dokładnie gazetę i formuje z niej kulę (po trzy każdy), dzieci celują do kosza z wyznaczonego miejsca, trzy serie po 3 rzuty. Pierwsza seria rzuty prawą ręką, druga seria rzuty lewą ręką i trzecia ręką wybraną przez dziecko. Podsumowanie zabawy – podliczenie celnych rzutów , wypowiedzi dzieci, którą rękę wybrali i dlaczego.
Zabawa z piłką:
- Dzieci stają w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do każdego wypowiadając nazwę jakiegoś owocu,dzieci łapią i odrzucają piłkę, jeśli nauczyciel wypowie słowo nie będące nazwą owocu nie wolno łapać piłki. Dziecko które pomyłkowo chwyci piłkę wykonuje jakieś zadanie np. trzy razy podskakuje na prawej nodze itp.
- Kolory – uczestnicy zabawy łapią i rzucają piłkę wypowiadając przy tym nazwy kolorów. Zabawa polega na tym aby nie złapać piłki gdy ktoś wypowie kolor czarny.
Dopełnianie do dziesięciu – uczestnicy siadają w siadzie skrzyżnym w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do dziecka podaje jakaś liczbę od 0 do 10. np. 3 – zadaniem dziecka jest dopełnić do dziesięciu – 7,następnie dziecko wypowiada swoją liczbę od 0 do 10 i rzuca piłkę do kolegi itd.
Zakończenie – Śpiewanie z pokazywaniem piosenki pt. Głowa, ramiona, kolana, pięty… Kilkakrotne powtórzenie w coraz szybszym tempie (Rodowicz, 2010).
źródło: B. Rodowicz, PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA, 2010