Scenariusz zajęć z wykorzystaniem programu pracy z uczniem niepełnosprawnym na podstawie metody Integracji Sensorycznej

Charakterystyka grupy:

 • Maciej – ADHD, zaburzenia emocjonalne, zachowania agresywne, trudności funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zaburzenia lateralizacji i orientacji przestrzennej, obniżona sprawność grafomotoryczna,
 • Kacper – obniżona sprawność ruchowa,
 • Krystian – problemy z koncentracją uwagi,
 • Julia – trudności z wypowiadaniem się na określony temat, wolne tempo pracy,
 • Sandra – trudności dokonywania analizy i syntezy wzrokowo-ruchowej, zaburzenia orientacji przestrzennej.

Cele:

 • Doskonalenie procesów uwagi i koncentracji
 • Rozwijanie percepcji słuchowej
 • Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Metoda pracy:

 • Elementy metody integracji sensorycznej

Czas trwania zajęć: 90 minut

Pomoce dydaktyczne:

 • obrazki, klocki,sznurek
 • odtwarzacz CD , płyty
 • gazety
 • chusta animacyjna, piłka
 • kosz

Przebieg zajęć

Piosenka na powitanie

Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,

uśmiechnij się do wszystkich i zaklaszcz w ręce swe.

Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,

to podnieś brwi do góry i dotknij czoło swe..

Dzieci gestem ilustrują treść piosenki. Podkład muzyczny płyta CD.

Zaznaczony fragment piosenki można dowolnie modyfikować np.

Jeżeli ci wesoło i dobrze bawisz się,

nabierz powietrze w usta i klep policzki swe

Obrazek

Nauczyciel wieszana ścianie duży obrazek, dzieci popatrzą na obraz przez minutę. Mają zapamiętać wszystko, co się na nim znajduje. Następnie nauczyciel zakrywa obrazek i pyta o różne przedmioty na nim, np.: Czy na obrazku był pies ? –Dzieci odpowiadają tak lub nie.

Rozpoznawanie dźwięków

 1. Słuchanie dźwięków znanych z otoczenia( Płyta CD) np. szum wody lecącej z kranu, jadący motocykl, wbijanie gwoździa itp. Dzieci starają się je rozpoznać kładąc klocek na ilustracji symbolizującej dany dźwięk.
 2. Nauczyciel ponownie odtwarza poznane dźwięki i prosi o zapamiętanie kolejności w jakiej po sobie występują. Następnie dzieci mają ułożyć ilustracje w takiej kolejności, w jakiej usłyszały te dźwięki.

Chodzenie po linie – nauczyciel układa na podłodze długi sznurek i prosi aby dzieci przeszły po nim, jak gdyby szły po linie wiszącej nad ziemią, noga za nogą i starały się nie spaść.

Ruchy wahadłowe – dzieci wykonują je w pozycji siadu skrzyżnego. Kołyszą tułowiem w prawo/lewo w przód/tył.

Zabawa bilard – dzieci wachlują chustą, na której jest piłka, ich zadaniem jest skierowanie piłki do otworu znajdującego się na środku chusty i uważanie, aby piłka nie spadła w inny sposób.

Zabawa rybak – jedno dziecko-rybak siada na środku chusty-jeziora, pozostali uczestnicy chwytają chustę za brzeg, podnosząc na wysokość klatki piersiowej i gwałtownie potrząsają wywołując fale. Zadaniem rybaka jest złapanie rybki przez dotknięcie. Rybka natomiast przepływa (porusza się na czworakach pod chustą, między rybakiem a dziećmi trzymającymi chustę) dookoła tak, aby rybak jej nie złapał. Po złapaniu rybki lub trzykrotnym okrążeniu jeziora następuje zmiana.

Zabawa w przeszkadzanie – dzieci dobierają się parami, jedno stara się jak najszybciej (zabawa na czasz z zegarkiem w ręku) podkreślić w wybranym fragmencie gazety wszystkie litery e i a. Drugie dziecko usiłuje w jakiś sposób przeszkodzić w tym i odwrócić uwagę kolegi. W tym czasie uczeń wykonujący zadanie nie może na to reagować. Następnie zamieniają się rolami.

Rzuty do celu – każde dziecko gniecie dokładnie gazetę i formuje z niej kulę (po trzy każdy), dzieci celują do kosza z wyznaczonego miejsca, trzy serie po 3 rzuty. Pierwsza seria rzuty prawą ręką, druga seria rzuty lewą ręką i trzecia ręką wybraną przez dziecko. Podsumowanie zabawy – podliczenie celnych rzutów , wypowiedzi dzieci, którą rękę wybrali i dlaczego.

Zabawa z piłką:

 1. Dzieci stają w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do każdego wypowiadając nazwę jakiegoś owocu,dzieci łapią i odrzucają piłkę, jeśli nauczyciel wypowie słowo nie będące nazwą owocu nie wolno łapać piłki. Dziecko które pomyłkowo chwyci piłkę wykonuje jakieś zadanie np. trzy razy podskakuje na prawej nodze itp.
 2. Kolory – uczestnicy zabawy łapią i rzucają piłkę wypowiadając przy tym nazwy kolorów. Zabawa polega na tym aby nie złapać piłki gdy ktoś wypowie kolor czarny.

Dopełnianie do dziesięciu – uczestnicy siadają w siadzie skrzyżnym w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do dziecka podaje jakaś liczbę od 0 do 10. np. 3 – zadaniem dziecka jest dopełnić do dziesięciu – 7,następnie dziecko wypowiada swoją liczbę od 0 do 10 i rzuca piłkę do kolegi itd.

Zakończenie – Śpiewanie z pokazywaniem piosenki pt. Głowa, ramiona, kolana, pięty… Kilkakrotne powtórzenie w coraz szybszym tempie (Rodowicz, 2010).

źródło: B. Rodowicz, PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.