3 – latki lub w zależności od wieku rozwojowego

Cele ogólne

 • poznawanie i nazywanie emocji- strach,
 • poznawanie sposobów pokonywania strachu.

Cele operacyjne

Dziecko:

 • potrafi rozpoznać i nazywać to, co odczuwa w związku ze strachem,
 • wie, jak radzić sobie ze strachem.

Środki dydaktyczne:

 • zdjęcia osób okazujących strach, bębenek, kartki A4, kredki, misie, muzyka relaksacyjna, KE, karta 2, tablica demonstracyjna Emocje, płyta muzyczna CD cz. 1 Wesoła poleczka J. Pietrzak.

Przebieg zajęć

 1. Jak się dzisiaj czuję. (lub zamalowują/zaznaczają odpowiednią emotkę, karta na dole) Dzieci pokazują minki, które przedstawiają ich poranny nastrój (robią miny wyrażające dane emocje).
 2. Oglądanie zdjęć osób, które czegoś się boją. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym, jak wyglądają te osoby. Po czym można poznać, że się boją? Czego się boją?
 3. Pokazujemy strach. Dzieci stają w rozsypce. Na dźwięk bębenka muszą pokazać swoimi ciałami, że się boją Nauczyciel zaznacza, że mówi tylko nasze ciało, a dzieci nie wydają głosu. Po zabawie Nauczyciel chwali dziecięce pokazy strachu.
 4. Malowany strach. Dzieci siadają przy stolikach. Na kartkach A4 kredkami rysują strach. Po skończonej pracy każde dziecko pokazuje innym, jak wygląda strach na jego rysunku.
 5. Zabawa relaksacyjno-oddechowa Coś na uspokojenie. Nauczyciel mówi dzieciom: Nasze misie trochę się dziś przestraszyły. Gdy je do siebie przytulicie, może powiedzą wam na ucho, co się stało. A teraz spróbujemy je uspokoić. Nauczyciel prosi dzieci, żeby położyły się na podłodze. Kładzie każdemu dziecku na brzuchu maskotkę misia. Następnie włącza spokojną muzykę relaksacyjną. Prosi dzieci, aby spokojnie oddychały. Gdy wdychają powietrze, ich miś unosi się delikatnie do góry, gdy wydychają – opada. Nauczyciel zaznacza, że należy oddychać spokojnie. Po zakończeniu utworu dzieci przytulają misie.
 6. Wykonanie ćwiczenia z KE, karta 2. N. rozdaje dzieciom karty pracy i prosi, żeby przyjrzały się obrazkom. Następnie wskazuje dziecko, które mówi, jak Adam czuł się pierwszego dnia w przedszkolu. Potem Nauczyciel pyta kolejne dziecko: Dlaczego Adam polubił przedszkole?
 7. Taniec z misiem.Przy skocznej muzyce (Wesoła poleczka J. Pietrzak) dzieci wykonują swobodny taniec z misiami.
 8. Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel pyta: Sądzicie, że pomogliśmy misiom pokonać strach? Jak to zrobiliśmy? Co pomaga, kiedy wy się czegoś wystraszycie? (Jeśli istnieje taka potrzeba, Nauczyciel podpowiada sposoby na opanowanie strachu).
 9. Na zakończenie Nauczyciel kładzie pośrodku tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje.Kraina emocji, karta 2
„Jak się dzisiaj czuję?” – Pokoloruj lub zaznacz swoje emocje/swój nastrój
Czy potrafisz odnaleźć „strach”? Zaznacz wystraszoną buźkę

źródło: Kraina przedszkolaka, Przewodnik metodyczny Kraina Emocji, mac.pl, opracowanie własne na potrzeby neuroróżnorodni.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.