Konspekt zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach

Klasyfikacja trójkątów ze względu na długość ramion

Czas potrzebny na realizację: 45 minut

Uczeń I:

  • dominująca prawa półkula,
  • dostępne wszystkie modalności sensoryczno – motoryczne

Uczeń II:

  • dominująca prawa półkula,
  • profil całkowicie zablokowany

Uczeń III:

  • dominująca lewa półkula,
  • bazowa funkcjonalność: słuchowa, werbalna, ruchowa; ograniczenia w stresie: wzrokowe

Cele ogólne:

  • Ćwiczenie rozróżniania trójkątów z uwagi na długości boków,
  • Doskonalenie znajomości właściwości trójkąta równobocznego, równoramiennego, różnobocznego,
  • Integrowanie półkul mózgowych.
  • Wygaszanie odruchów przetrwałych.

Cele operacyjne (uczeń):

Dydaktyczne:

  • rozpoznaje i nazywa trójkąty z uwagi na długość ich boków
  • podaje charakterystyczne cechy poszczególnych trójkątów

Rewalidacyjne:

  • poprawia koncentrację uwagi
  • usprawniania koordynację wzrokowo –ruchową
  • rozwija zasób pamięci
  • rozwija umiejętności logicznego myślenia
  • doskonali małą motorykę

Wychowawcze:

  • doskonali umiejętność współdziałania w grupie
  • podnosi swoją samoocenę, poprzez odnoszenie sukcesu
  • rozwija motywację do nauki matematyki

Metody nauczania:

  • podająca: objaśnienie zadań
  • metody praktycznego działania
  • metody aktywizujące
  • metoda problemowa – gry i zabawy dydaktyczne

Formy pracy:

  • praca indywidualna
  • praca grupowa

Środki dydaktyczne:

  • kolorowe patyczki, trójkąty wycięte z papieru, kartki z narysowanymi trójkątami, klocki „Mozaika”, nożyczki

Klasa: V

Autor: Renata Zawiła

Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 7 w Krakowie

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Ćwiczenia wynikające z programu ruchu integrującego wg S. Goddard.

Zajęcia właściwe:

  1. Budowanie trójkątów z patyczków. Uczniowie otrzymują 3 patyczki jednakowej długości. Zadaniem ich jest zbudować figurę geometryczną z tych patyczków. Rozmowa na temat powstałej figury: a) Jak nazywa się ta figura? b) Ile ma boków, ile ma kątów. c) Co możemy powiedzieć o długości jej boków?
  2. Nauczyciel podaje nazwę trójkąta o równych bokach. Uczniowie otrzymują etykietę z nazwą tego trójkąta i umieszczają ją pod figurą. Następnie otrzymują kolejne 3 patyczki, tym razem dwa jednakowej długości i jeden innej. Tok postępowania podobny jak w poprzednim przypadku. Tworzą trójkąt, opisują go, nauczyciel podaje nazwę. Następnie otrzymują 3 patyczki różnej długości. I podobnie jak wcześniej mają zbudować trójkąt, opisać go. Nauczyciel podaje nazwę, uczniowie podpisują trójkąt odpowiednią etykietą.
  3. Klasyfikacja trójkątów. Uczniowie otrzymują koperty z trójkątami różnego rodzaju i różnej wielkości. Ich zadaniem jest ich pogrupowanie ze względu na długość boków.
  4. Wycinanie trójkątów. Uczniowie losują kartki z narysowanymi trójkątami. Podają nazwę wylosowanego przez siebie trójkąta a następnie wycinają go. Wycięte trójkąty posłużą do sprawdzenia miary kątów w trójkątach.
  5. Kąty w trójkątach równoramiennym, równobocznym i różnobocznym. Uczeń, który wylosował trójkąt równoboczny ma za zadanie zgiąć trójkąt wzdłuż osi symetrii. Uczniowie sprawdzają, co można powiedzieć o mierze tych katów. Następnie uczeń zgina trójkąt wzdłuż kolejnych osi symetrii. Za każdym razem uczniowie sprawdzają miarę kątów. Wniosek: trójkąt równoboczny ma kąty o tej samej mierze. Uczeń, który wylosował trójkąt równoramienny zgina go wzdłuż osi symetrii i sprawdza miarę katów przy podstawie. Są równe. Uczeń, który wylosował trójkąt różnoboczny próbuje dopasować kąty i sprawdzić czy są sobie równe. Podaje wnioski. Uczeń z dominującą modalnością słuchową i lewą półkulą podsumowuje ćwiczenie.
  6. Trójkątne układanki. Uczniowie mają za zadanie stworzyć z otrzymanych trójkątów określony obrazek. Wykorzystanie klocków „Mozaika”.

źródło: Renata Zawiła, Edukacja w dobrym stylu, zasobyip2.ore.edu.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.