Konspekt zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach
Klasyfikacja trójkątów ze względu na długość ramion
Czas potrzebny na realizację: 45 minut
Uczeń I:
- dominująca prawa półkula,
- dostępne wszystkie modalności sensoryczno – motoryczne
Uczeń II:
- dominująca prawa półkula,
- profil całkowicie zablokowany
Uczeń III:
- dominująca lewa półkula,
- bazowa funkcjonalność: słuchowa, werbalna, ruchowa; ograniczenia w stresie: wzrokowe
Cele ogólne:
- Ćwiczenie rozróżniania trójkątów z uwagi na długości boków,
- Doskonalenie znajomości właściwości trójkąta równobocznego, równoramiennego, różnobocznego,
- Integrowanie półkul mózgowych.
- Wygaszanie odruchów przetrwałych.
Cele operacyjne (uczeń):
Dydaktyczne:
- rozpoznaje i nazywa trójkąty z uwagi na długość ich boków
- podaje charakterystyczne cechy poszczególnych trójkątów
Rewalidacyjne:
- poprawia koncentrację uwagi
- usprawniania koordynację wzrokowo –ruchową
- rozwija zasób pamięci
- rozwija umiejętności logicznego myślenia
- doskonali małą motorykę
Wychowawcze:
- doskonali umiejętność współdziałania w grupie
- podnosi swoją samoocenę, poprzez odnoszenie sukcesu
- rozwija motywację do nauki matematyki
Metody nauczania:
- podająca: objaśnienie zadań
- metody praktycznego działania
- metody aktywizujące
- metoda problemowa – gry i zabawy dydaktyczne
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca grupowa
Środki dydaktyczne:
- kolorowe patyczki, trójkąty wycięte z papieru, kartki z narysowanymi trójkątami, klocki „Mozaika”, nożyczki
Klasa: V
Autor: Renata Zawiła
Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 7 w Krakowie
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Ćwiczenia wynikające z programu ruchu integrującego wg S. Goddard.
Zajęcia właściwe:
- Budowanie trójkątów z patyczków. Uczniowie otrzymują 3 patyczki jednakowej długości. Zadaniem ich jest zbudować figurę geometryczną z tych patyczków. Rozmowa na temat powstałej figury: a) Jak nazywa się ta figura? b) Ile ma boków, ile ma kątów. c) Co możemy powiedzieć o długości jej boków?
- Nauczyciel podaje nazwę trójkąta o równych bokach. Uczniowie otrzymują etykietę z nazwą tego trójkąta i umieszczają ją pod figurą. Następnie otrzymują kolejne 3 patyczki, tym razem dwa jednakowej długości i jeden innej. Tok postępowania podobny jak w poprzednim przypadku. Tworzą trójkąt, opisują go, nauczyciel podaje nazwę. Następnie otrzymują 3 patyczki różnej długości. I podobnie jak wcześniej mają zbudować trójkąt, opisać go. Nauczyciel podaje nazwę, uczniowie podpisują trójkąt odpowiednią etykietą.
- Klasyfikacja trójkątów. Uczniowie otrzymują koperty z trójkątami różnego rodzaju i różnej wielkości. Ich zadaniem jest ich pogrupowanie ze względu na długość boków.
- Wycinanie trójkątów. Uczniowie losują kartki z narysowanymi trójkątami. Podają nazwę wylosowanego przez siebie trójkąta a następnie wycinają go. Wycięte trójkąty posłużą do sprawdzenia miary kątów w trójkątach.
- Kąty w trójkątach równoramiennym, równobocznym i różnobocznym. Uczeń, który wylosował trójkąt równoboczny ma za zadanie zgiąć trójkąt wzdłuż osi symetrii. Uczniowie sprawdzają, co można powiedzieć o mierze tych katów. Następnie uczeń zgina trójkąt wzdłuż kolejnych osi symetrii. Za każdym razem uczniowie sprawdzają miarę kątów. Wniosek: trójkąt równoboczny ma kąty o tej samej mierze. Uczeń, który wylosował trójkąt równoramienny zgina go wzdłuż osi symetrii i sprawdza miarę katów przy podstawie. Są równe. Uczeń, który wylosował trójkąt różnoboczny próbuje dopasować kąty i sprawdzić czy są sobie równe. Podaje wnioski. Uczeń z dominującą modalnością słuchową i lewą półkulą podsumowuje ćwiczenie.
- Trójkątne układanki. Uczniowie mają za zadanie stworzyć z otrzymanych trójkątów określony obrazek. Wykorzystanie klocków „Mozaika”.
źródło: Renata Zawiła, Edukacja w dobrym stylu, zasobyip2.ore.edu.pl