Jestem odpowiedzialny

Cele ogólne:

 • kształtowanie świata wartości dzieci – odpowiedzialność.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 • rozumie potrzebę wypełniania obowiązków i pomagania innym,
 • rozumie znaczenie bycia odpowiedzialnym.

Środki dydaktyczne:

 • szarfy w 3 kolorach, płyta muzyczna, koło z papieru dla każdego dziecka, kredki, KE, karta 2, zdjęcia przedstawiające emocje lub tablica demonstracyjna Emocje, płyta muzyczna CD cz. 2 Nad pięknym, modrym Dunajem J. Strauss.

Przebieg zajęć

 1. Zabawa wprowadzająca Jak się czuję i dlaczego? N. rozpoczyna zajęcia z dziećmi, zapraszając je do zajęcia miejsc w kole. Prezentuje i omawia ilustracje lub zdjęcia przedstawiające podstawowe emocje, tj. radość, smutek, złość, lęk, zaskoczenie, a następnie pyta każdego o samopoczucie (można posłużyć się tablicą demonstracyjną Emocje). Dzieci mają za zadanie określić swoje samopoczucie słownie i z pomocą ilustracji, a następnie podać jego powody. N. modeluje charakter wypowiedzi, rozpoczynając pierwszy według wzoru: Ja się dzisiaj czuję bardzo dobrze. Jestem radosna/radosny (podnosi ilustrację radosnej miny), ponieważ świeci słońce, a ja lubię, gdy jest ładna pogoda. A jak Ty się czujesz, Basiu? (pyta dziecko po swojej lewej stronie i podaje mu zestaw obrazków z minami). Po każdej wypowiedzi dziecka N. podsumowuje: Powiedziałaś, Basiu, że czujesz się dzisiaj dobrze, jesteś radosna, bo też lubisz ładną pogodę. Zapytaj Bartka, jak on się dzisiaj czuje. Na zakończenie N. podsumowuje: Zobaczcie, okazuje się, że nasze emocje, czyli to, co czujemy, może mieć różne przyczyny. Wielu z was powiedziało, że odczuwa radość, ale nie każdy jest radosny z tego samego powodu – jednego cieszy słońce, inną osobę wyjście na basen, a jeszcze inną nowa gra.
 2. Zabawa orientacyjno-porządkowa Kolorowe koła. N. rozdaje dzieciom szarfy w trzech kolorach. Gdy słychać muzykę (Nad pięknym, modrym Dunajem J. Strauss), dzieci poruszają się po sali. Gdy muzyka milknie, zadaniem dzieci jest połączyć się kolorami szarf (powinny powstać trzy koła). Na dźwięk muzyki, dzieci się rozbiegają.
 3. Wykonanie ćwiczenia z KE, karta 2. N. rozdaje dzieciom karty pracy, prosi, żeby przyjrzały się, jak Kicuś pomaga w przedszkolu, a następnie wskazuje dziecko, które opowiada o obowiązkach zajączka.
 4. N. pyta dzieci: Za co w naszej sali przedszkolnej czy ogródku mogliby być odpowiedzialni dyżurni? Co powinno należeć do ich obowiązków? – wspólnie tworzą listę obowiązków dyżurnego.
 5. Zabawa orientacyjna Strażnik. N. wyznacza jedną osobę, która zostanie strażnikiem. Jego zadaniem jest strzeżenie wybranego przez N. przedmiotu, np. pluszowego misia czy książki. W tym celu strażnik siada w środku utworzonego z rówieśników koła, zamyka oczy, a przedmiot kładzie przed sobą. N. wskazuje palcem, bez używania słów, osobę, której zadaniem będzie odebranie strażnikowi przedmiotu. Podczas zabawy nie wolno się odzywać. Strażnik nasłuchuje, trzymając ręce na kolanach. Gdy usłyszy, że ktoś zbliża się do przedmiotu, wskazuje ręką kierunek, z którego nadchodzi osoba. Jeżeli wskaże prawidłowo, wówczas rówieśnik wraca, a na jego miejsce N. wyznacza kolejną osobę.
 6. N. zastanawia się wspólnie z dziećmi: Kim jest dyżurny? Kto może być dyżurnym? Jakie cechy powinien posiadać dyżurny? N. notuje pomysły dzieci na tablicy lub dużym arkuszu papieru, tworząc listę cech dyżurnego zgodnie z zasadami techniki burzy mózgów. N. nie odrzuca pomysłów dzieci, ale je gromadzi, za każdym razem chwaląc inicjatywę, by następnie wspólnie ocenić, które z podanych przykładów mają największe znaczenie.
 7. Znaczki dyżurnego. N. korzysta ze stworzonej wcześniej przez dzieci listy obowiązków dyżurnego, aby przydzielić dzieciom tematykę ich rysunku. Zadaniem dzieci będzie wymyślenie i na-rysowanie na kartce w kształcie koła znaczka dyżurnego odpowiedzialnego za np. podlewanie kwiatów, sprzątanie kredek, sprzątanie pozostawionych po zabawie maskotek i gier. Projekty dziecięcych znaczków N. zawiesza w galerii prac plastycznych.
 8. N. zaprasza dzieci, żeby usiadły w kręgu. Prosi, by każde z dzieci wypowiedziało się na temat: Co dzisiaj podobało mi się najbardziej na zajęciach?

źródło: Kraina przedszkolaka 4 latek, mac.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.