Lekcja 1

Poziom podstawowy. Klasy 1-3.

Cel:

 • uwaga,
 • słuchanie/pisanie/czytanie ze zrozumieniem,
 • wykonywanie poleceń,
 • rozpoznawanie kolorów,
 • kolorowanie.

Materiały:

 • arkusze z Mikołajem,
 • ołówki,
 • pudełko z kredkami.

Arkusz

Mikołaj

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………

Pytania do tekstu:

 1. Czy Mikołaj jest chudy?…………………………………………………………………………..
 2. Czy Mikołaj jest młody? ………………………………………………………………………………..
 3. W jakim kolorze ubiera się Mikołaj?………………………………………………………………
 4. Jakie przedmioty nosi ze sobą Mikołaj?…………………………………………………………
 5. Co robi Mikołaj? …………………………………………………………………………………………………
 6. Czym jeździ Mikołaj?……………………………………………………………………………….

Czytanka:

Mikołaj

Mikołaj to to grubszy starszy pan z siwą brodą.

Mikołaj obdarowuje wszystkich prezentami.

Mikołaj obecnie mieszka w Laponii.

Ubiera się na czerwono. Ma czerwoną czapkę z białym pomponem i białym obszyciem; czerwony płaszcz z białymi obszyciami; czerwone rękawice; czerwone spodnie, czarny pasek i czarne kozaki.

Nosi brązowy worek pełen prezentów. Dzisiaj ma brązowy worek z żółtymi gwiazdkami. Wszystkie gwiazdki na tym obrazku są żółte.

W worku znajduje się brązowy miś, żółta trąbka, laseczka, niebieska piłka z żółtą gwiazdką, niebieskie prezenty z czerwonymi wstążkami.

Mikołaj jeździ saniami, które ciągną renifery.

Kiedyś Święty Mikołaj mieszkał w Mirze… Posłuchajcie legendy

Przed lekcją

 1. Dzieci siedzą w swoich ławkach.
 2. Pokaż dzieciom arkusz z Mikołajem i spytaj: kto to jest?. (Uczniowie odpowiadają chórem).
 3. Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o Mikołaju i dłuższą legendę z nim związaną.
 4. Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
 5. Przeczytaj powoli tekst „Mikołaj”
 6. Po kolorowaniu – przeczytaj Legendę o Świętym Mikołaju

Przebieg lekcji

 1. Rozdaj uczniom arkusze z Mikołajem i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki. (Młodsze, niepiszące dzieci, przedszkolaki – nie piszą, nie czytają tylko kolorują).
 2. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafiły przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 3. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich pięciu kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź. Potem pomóż im znaleźć czerwoną, brązową, czarną, żółtą i niebieską kredkę. Zbierz pudełka z kredkami.
 4. Powiedz: Pokolorujemy ubranie Mikołaja na czerwono: czapkę płaszcz, rękawiczki i spodnie. Worek będzie brązowy. Wszystkie gwiazdki na żółto… i trąbka wystająca z worka jest żółta. Pasek i buty Mikołaja są czarne. Piłka i prezenty są niebieskie. Czerwone są wstążki na prezentach. Na jaki kolor pokolorujemy ubrania Mikołaja? Dzieci odpowiadają chórem.
 5. Powiedz: Terazpokolorujcie ubranie Mikołaja na czerwono. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko ubrania na czerwono. Powtarzaj słowa czerwone ubranie Mikołaja najczęściej jak to możliwe.
 6. Pokolorujcie ubranie Mikołaja na czerwono: zacznijcie od góry: najpierw czapka na czerwono – bez białego wełnianego obszycia, następnie płaszcz na czerwono – bez białego wełnianego obszycia, później rękawice i na końcu – na czerwono, spodnie. Na czerwono.
 7. Następnie powiedz: Na jaki kolor pokolorujemy pasek i kozaki Mikołaja? Spójrzmy do czytanki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 8. Powiedz: Pokolorujcie pasek i kozaki Mikołaja na czarno. Upewnij się, że uczniowie kolorują tylko pasek i kozaki na czarno. Powtarzaj słowa czarny pasek, czarne kozaki –  najczęściej jak to możliwe.
 9. Na jaki kolor pokolorujemy worek MikołajaSpójrzmy do czytanki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 10. Powiedz: Pokolorujcie worek na brązowo. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko worek. Powtarzaj: brązowy worek. Bez gwiazdek.
 11. Powiedz: Zauważcie proszę, że jeszcze w worku jest coś brązowego. Kto wie? Tak! Z worka wystaje brązowy miś. Zamalujcie misia na brązowo.
 12. Spytaj: Na jaki kolor pokolorujemy gwiazdki? Spójrzmy do czytanki? Powtórz pytanie kilka razy. Pozwól odpowiedzieć uczniom. Tak! Wszystkie gwiazdki są żółte!
 13. Następnie powiedz: Pokolorujcie na żółto wszystkie gwiazdki. Na żółto.
 14. Spytaj: Co jest jeszcze żółte? Podpowiem, że wystaje z worka. Tak! Żółta jest trąbka. Pokolorujcie trąbkę na żółto.
 15. W jakim kolorze są prezenty? Tak, prezenty są niebieskie. Zauważcie, że piłka też jest niebieska. Pokolorujcie prezenty na niebiesko ale bez wstążek. Ktoś wie dlaczego? Tak! Macie dobrą pamięć. Ponieważ wstążki są czerwone.
 16. Pokolorujcie wszystkie wstążki na czerwono.
 17. Po wykonaniu zadania przez wszystkie dzieci, zabierz kredki.
 18. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu.  1. Czy Mikołaj jest chudy? 2. W jakim kolorze nosi ubrania? 3. Gdzie obecnie mieszka Mikołaj? 4. Jakiego koloru ma worek? 5. Co robi Mikołaj? 6. Czym jeździ Mikołaj?
 19. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Jakiego koloru Mikołaj ma worek? 2. W jakim kolorze nosi ubrania? 3. Czy Mikołaj jest chudy? 4. Gdzie obecnie mieszka Mikołaj? 5. Czym jeździ Mikołaj? 6.Co robi Mikołaj?
 20. Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.18). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
 21. Na koniec rozdaj nagrody/pochwały/ wywieś prace na wystawie, gazetce itp.

źródło:

 • Opracowanie własne (sylwiaiwan.com) na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
 • kolorowanki: bestcoloringpagesforkids.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.