Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera
Temat: Zasady kultury osobistej i właściwego zachowania w różnych sytuacjach społecznych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie wysłuchanego tekstu;
- Logicznie układa historyjkę mentalistyczną;
- Zna normy i zasady społeczne obowiązujące w szkole;
- Potrafi wskazać właściwe i niewłaściwe zachowanie na lekcji.
Metody:
- aktywizujące, elementy TUS, elementy biblioterapii, pogadanka, praca z zasobami sieci.
Formy: indywidualna.
Środki dydaktyczne: schemat barometru uczuć, tekst opowiadania, historyjki mentalistyczne, komputer, film „Złe zachowania”, schemat tarczy strzeleckiej, stempelki.
Przebieg:
- Powitanie. Zaznaczenie kredką nastroju na barometrze uczuć.
- Aktywne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela„ Maniery naprawdę mają znaczenie: obiad”.
- Pogadanka na temat wysłuchanego opowiadania.
- Układanie historyjek mentalistycznych dotyczących trudnych sytuacji życia codziennego (właściwe zachowanie w miejscach publicznych, zgubiony bagaż, zgubiłem się-co robić).
- Rozmowa na temat przestrzegania norm i zasad obowiązujących w szkole.
- Projekcja filmu edukacyjnego „Złe zachowania”. Rozmowa na temat filmu.https://www.youtube.com/watch?v=MsedFypCQRY
- Ćwiczenie na platformie LearningApps polegające na rozróżnianiu zachowań pożądanych i nieakceptowanych w szkole. https://learningapps.org/display?v=p1nk9datv19
- Ewaluacja zajęć-zaznaczenie stempelkiem oceny zajęć na tarczy strzeleckiej.
Literatura:
- L. Timms: „Pomoc dla nastolatków ze spektrum zaburzeń autystycznych w radzeniu sobie z przyjaźnią, uczuciami, konfliktami … i wiele innych”, Warszawa 2012.
- B. Blok, Z.Brzeska, M.Marszałek, K. Radtke-Michalewska „UCZĘ SIĘ ROZUMIEĆ INNYCH. Historyjki mentalistyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu”
- https://www.youtube.com/watch?v=MsedFypCQRY
- https://learningapps.org/display?v=p1nk9datv19
źródło: Scenariusz aktywna tablica.pdf, zsslemien.edu.pl