Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla uczennicy z autyzmem w klasie V

Nauczyciel prowadzący: Beata Jerszow

1. Temat: Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową.
2. Czas trwania 60 minut.
3. Cele ogólne:


-ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej,
-doskonalenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości wzrokowej,
-rozwijanie pamięci wzrokowej.

4. Cele szczegółowe:
uczennica potrafi:
-zapamiętać i odtworzyć kolejność eksponowanych kolejno układów
-dokonać podziału tekstu na wyrazy
-skoncentrować się na wykonywanym zadaniu
-wyszukiwać podobieństwa i różnice na materiale literowym i nieliterowym
-rozwiązywać anagramy
-dokonać analizy i syntezy wyrazów i zdań
-wyszukać w tekście ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin
-tworzyć nowe wyrazy wykorzystując litery ze słowa kluczowego
-skorzystać z różnorodnych pomocy edukacyjnych
-układać obrazki z części oraz wg wzoru


5. Umiejętności kluczowe: doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej, gra „Dooble”.

6. Pomoce i środki dydaktyczne: karty pracy, długopis, kolorowe klocki, kredki, pusy edukacyjne, tangram.

7. Literatura
Renata Czabaj, Marta Dargiewicz, Jolanta Studnicka „Ortograffiti- przewodnik dla nauczyciela”, Gdynia 2004
Ursula Normann „Trening pamięci. Ćwiczenia słowne, zagadki, rebusy.” Warszawa 2002r.
Zofia Pomirska „Wygraj z dysleksją. Zbiór ćwiczeń usprawniających umiejętność czytania”, Kielce 2004 r


8. Metoda: aktywizująca, treningowa, zadaniowa

9. Forma pracy: indywidualna

10. Przebieg zajęć
Wprowadzenie
Powitanie, czynności organizacyjne, zapoznanie z przebiegiem zajęć.
Do każdego ćwiczenia nauczyciel podaje sposób jego wykonania. W razie potrzeby prowadzący udziela dodatkowych wyjaśnień i wskazówek. Nauczyciel czuwa nad tempem pracy i atmosferą zajęć, sprawdza poprawność wykonania ćwiczeń. Stara się pochwalić i docenić wysiłek uczennicy, aktywizuje i motywuje ją do pracy.


Ćwiczenie 1 wprowadzające do ćwiczeń pamięciowych:
Nauczyciel ustawia kolorowe elementy w sekwencjach. Dziewczynka przygląda się przez chwilę i kiedy jest już gotowa, prowadzący zasłania układ. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie kredkami kół zgodnie z zapamiętanym układem kolorów.
Powtórzenie 6x stopniowo zwiększając ilość elementów i utrudniając układ.
(Karta pracy nr 1)

Część główna

Ćwiczenie 2 „Ukryte słowa”
Prowadzący rozdaje karty pracy .Uczennica otrzymuje kartki ze zdaniami, w których należy odnaleźć i podkreślić ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin.
1. Złamali nawet scyzoryk, ale puszki nie otworzyli. malina
2. Przemek cofnął się o krok, ustępując miejsca koleżance. krokus
3. Napisała taki smutny list, że gdy go czytał, to płakał. sałata
4. Twierdzi, że zabija go dym z papierosów. jagody
5. Zamyślony Jaś minął obojętnie cukiernię. jaśmin
6. Przypadkowo podróż Adama zakończyła się w polu. róża
7. Dzieci lubią malować i rysować. irys
8. Nieznani sprawcy spalili akta. lilia
9. Pomięta koperta leżała jeszcze na stole. mięta
10. Jego brat kiwał potakująco głową. bratki
11. Na boisku rozciągnięta była cienka lina. kalina
12.Bez pracy nie ma kołaczy. cynie
13. Opady nie były tak duże, jak prognozowano. dynie
14. Byli ciekawi, kiedy nowy szyld zawiśnie nad sklepem. wiśnie
15. Była to niewielka, pusta szkatułka. kapusta
16. Pozostał tylko sos na talerzu, kotlet zjadł kot. sosna
17. Dzban Antek zbił, gdy sięgał po zeszyt. banan
18. Rosła tu lipa, niestety spłonęła wraz z dworem. tulipan
19. Podniósł słuchawkę, gdy zabrzmiał trzeci dzwonek. dzwonek
20. Na poligonie żołnierze szli parami. lipa
(Karta pracy nr 2)

Ćwiczenie 3 „Sałatka literowa”
Zadaniem dziewczynki jest tak przestawić podane litery, by powstała z nich nazwa zwierzęcia. Nazwy dziewczynka zapisuje obok rozsypanki na karcie pracy.
Ils
seip
jaczą
lórikk
amotihpop
rugank
kasjzzucar
opeintezr
yrsgyt
dajówmrok
rozwiązanie: lis, pies, zając, królik, hipopotam, kangur, jaszczurka, nietoperz, tygrys, mrówkojad.

(Karta pracy nr 3)

Ćwiczenie 4 „Krasnoludek”
Uczennica tworzy jak najwięcej nowych wyrazów wykorzystując litery ze słowa ‚krasnoludek”.
Kiedy jest gotowa, odczytuje wyrazy.
(Karta pracy nr 4)

Ćwiczenie 5 „Wyprawa na ryby”
Zadanie polega na przeczytaniu poniższego tekstu i prawidłowe podzielenie go pionową kreską na wyrazy.
Wyprawanaryby.
Naskarpierosłydzikiemalinyzagradzającedrogędobrzegujeziora.
Przedzierającsięprzeznie,zgubiłzegarekinadodatekpodarłskarpetki.
Przezdrobnelistkidostrzegłgąsienicę,którapełzłapokońskiejpodkowiebłyszczacejw
słońcu.
Wyciągnąłwędkę,nahaczykunadaltkwiłoświeżeziarnokukurydzy.
Poczuł,jakoblewagozimnypot,boakuratwtejchwilisobieuświadomił,żezapomniałprzynęty.
Wędkowanieszybkosięskończyło,śmiałsięsamzsiebie.
(Karta pracy nr 5) – karty pracy od tekstem

Zadania wykonywane z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych tj:
1) pusy edukacyjne (dostrzeganie różnic i podobieństw)
2) tangram (układanie obrazka wg wzoru)

III. Część podsumowująca
Podsumowanie zajęć, wspólna gra w „Dooble” jako nagroda za pilną pracę, uporządkowanie sali.


Nauczyciel prowadzący: Beata Jerszow








Załączniki

Karta pracy nr 1

1.


2.


3.


4.



Karta pracy nr 1

1.


2.


3.


4.



Karta pracy nr 1

1.


2.


3.


4.


Karta pracy nr 2

„Ukryte słowa”
Znajdź i podkreśl w poniższych zdaniach ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin.
np. Były to pola minowe.

1. Złamali nawet scyzoryk, ale puszki nie otworzyli.
2. Przemek cofnął się o krok, ustępując miejsca koleżance.
3. Napisała taki smutny list, że gdy go czytał, to płakał.
4. Twierdzi, że zabija go dym z papierosów.
5. Zamyślony Jaś minął obojętnie cukiernię.
6.Przypadkowo podróż Adama zakończyła się w polu.
7. Dzieci lubią malować i rysować.
8. Nieznani sprawcy spalili akta.
9. Pomięta koperta leżała jeszcze na stole.
10. Jego brat kiwał potakująco głową.
11. Na boisku rozciągnięta była cienka lina.
12. Bez pracy nie ma kołaczy.
13.Opady nie były tak duże, jak prognozowano.
14.Byli ciekawi, kiedy nowy szyld zawiśnie nad sklepem.
15. Była to niewielka, pusta szkatułka.
16. Pozostał tylko sos na talerzu, kotlet zjadł kot.
17. Dzban Antek zbił, gdy sięgał po zeszyt.
18. Rosła tu lipa, niestety spłonęła wraz z dworem.
19. Podniósł słuchawkę, gdy zabrzmiał trzeci dzwonek.
20. Na poligonie żołnierze szli parami.

Karta pracy nr 3


„Sałatka literowa”
Przestaw podane litery tak aby powstała z nich nazwa zwierzęcia.
Zapisz prawidłowe rozwiązanie.

Przykład: wle- lew

ils – _______
seip- _________
jaczą- __________
lórikk- ___________
amotihpop- __________________
rugank- ___________
kasjzzucar- ______________
opeintezr- ____________
yrsgyt- ___________
dajówmrok- ____________________









Karta pracy nr 4
„Krasnoludek”

Utwórz nowe wyrazy wykorzystując litery ze słowa „krasnoludek”. Litery w wyrazie
mogą się powtarzać np. dudek, rana
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………








Karta pracy nr 5
„Wyprawa na ryby”

Przeczytaj poniższy tekst. Pionową kreską podziel go na wyrazy.

Wyprawanaryby.
Naskarpierosłydzikiemalinyzagradzającedrogędobrzegujeziora.
Przedzierającsięprzeznie,zgubiłzegarekinadodatekpodarłskarpetki.
Przezdrobnelistkidostrzegłgąsienicę,którapełzłapokońskiejpodkowiebłyszczącejwsłońcu.
Wyciągnąłwędkę,nahaczykunadaltkwiłoświeżeziarnokukurydzy.
Poczuł,jakoblewagozimnypot,boakuratwtejchwilisobieuświadomił,
żezapomniałprzynęty.Wędkowanieszybkosięskończyło,śmiałsięsamzsiebie.
Teraz głośno i wyraźnie przeczytaj tekst.






Załącznik nr 6

„Skojarzenia”
Podaj wyraz (czasownik) kojarzący się z podanymi wyrazami

1. ………….. …………….. pstrąg kaczka czas życie

2. …………………………… motorower autobus pociąg

3. …………………………… tenor chór słowik solista

4. ……………………………. ogień świeca fajka

5. ……………………………. ręce zęby okno samochód

6. …………………………… grzyby plony znaczki

7. …………………………… szachy organy karty

8. ………………………….. ciastko obiad lody

9. ………………………….. gołąb balon samolot motyl

10 …………………………. poezja powieść gazeta

11………… okno drzwi przestępca brama

12 ………… woda sok kawa mleko

BEATA JERSZOW, 2014-05-05
Gdańsk
Pedagogika, Konspekty

źródło: Beata Jerszow, profesor.pl
  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.