Zabawy i wróżby andrzejkowe

Cele:
• poznawanie i podtrzymywanie tradycji ludowych,
• integracja dzieci z dwóch grup przedszkolnych (5 i 6 latków) (nawiązanie bliższych kontaktów z kolegami, wspólne uczestniczenie w imprezie i przeżywanie),
• wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb,
• wzmacnianie poczucia własnej wartości.

Cele operacyjne:
• dziecko zna zwyczaje i wróżby andrzejkowe,
• dziecko potrafi:
– integrować się w zabawie i współdziałać z grupą nowych kolegów,
– przezwyciężyć własną nieśmiałość,
– tańczyć w parach,
– rytmicznie wykonywać określone ruchy i gesty podczas wspólnych zabaw i pląsów przy muzyce,
– wysłuchać w skupieniu opowiadania nauczycielki,
– zrozumieć polecenia nauczycielki i sens zaprezentowanych przysłów,
– kojarzyć symbole zawodów z ich nazwami,
– cierpliwie oczekiwać na swoją kolej w zabawie.

Metody: metody pedagogiki zabawy: wstępne, aktywizujące, integracyjne, informacji zwrotnej.

Formy: zabawy z całą grupą.

Uczestnicy: dzieci 5 i 6 letnie, nauczycielki prowadzące.

Miejsce: sala grupy VI.

Pomoce: rekwizyty wróżek, gwiazdki z symbolami zawodów, papierowe pudełka z zapisanymi na kartkach zdaniami – przepowiedniami, talerze z ciastkami, monetą, orzeszkiem, serca z zapisanymi imionami, duża kostka do gry, miski z wodą, wosk, klucz, cukierki, kartony z symbolami przeprowadzonych wróżb, gałązki wiśni.


Przebieg spotkania
1. Powitanie wróżek i wspólny pląs – „Witam Was”.
Powitanie wróżek (nauczycielki w strojach wróżek) witają dzieci i zapraszają do wspólnego pląsu ze śpiewem. Dzieci ustawione w dwóch współśrodkowych kołach twarzami do siebie, śpiewając wykonują określone ruchy i gesty rękoma. Po każdym fragmencie dzieci z koła zewnętrznego przesuwają się w prawą stronę do następnej osoby z koła wewnętrznego.

2. Zabawa integracyjna – „Krąg przyjaźni”.
Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym, tak blisko, by kolana stykały się ze sobą. Dłonie układają na kolanach – lewa wewnętrzną stroną do góry na lewym kolanie, a prawa też wnętrzem do góry, ale na prawej dłoni sąsiada z prawej strony. Jedna z wróżek przekazuje znak przyjaźni osobie siedzącej z jej lewej strony, dotykając swoją prawą ręką prawej dłoni partnera (przekazuje lekkiego klaśnięcia z dłoni do dłoni).

3. Przedstawienie uczestnikom celu spotkania.
Opowiadanie wróżek na temat ludowych tradycji andrzejkowych.

4. Wróżba 1 – „Kim będę”.
Dzieci losują po jednej gwiazdce z symbolem oznaczającym przyszły zawód. W utworzonych grupach z jednakowymi symbolami interpretują wspólnie z wróżkami znaczenie znaków – symboli, np.: książka – pisarz, naukowiec, mikrofon – piosenkarz, śpiewak, stetoskop – lekarz, kwiat – ogrodnik, kwiaciarka, samochód – kierowca (rajdowy, taksówkarz), kierownica – mechanik samochodowy, sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym.

5. Zabawa przy muzyce – „Czarowanie”.
Dzieci śpiewając wykonują określone (znane) ruchy i gesty w rytm muzyki.

6. Wróżba 2 – „Pudełko z przepowiednią”.
Dzieci wybierają złożone magiczne pudełko z przepowiednią, formują je według pokazu prowadzących. Wróżki i dzieci, które umieją czytać odczytują z ozdobnych karteczek, co czeka poszczególne dzieci w przyszłości (np.: przed tobą ciekawa podróż, ktoś zaprosi cię do kina, życie pełne przygód, wycieczka do dalekiego kraju, poznasz nowych kolegów, spotka cię miła niespodzianka).

7. Wróżba 3 – „Jaki jesteś”.
Dzieci tańczą przy muzyce z płyty CD. Gdy muzyka milknie, każdy ustawia się przy dowolnym przedmiocie położonym na talerzu (ciastku dużym, małym, monecie, orzeszku). Wróżki omawiają cechy charakteru, które wpłynęły na wybór danego przedmiotu, np.
– ciastko duże – szczery otwarty charakter, odwaga przekonań,
– ciastko mniejsze – dobrze wychowany, subtelny, trochę nieszczery (pewnie każdy wolałby to duże ciastko),
– moneta – usposobienie praktyczne, jesteś oszczędny,
– orzeszek – nie boisz się trudności.

8. Wróżba 4 – „Wyścig butów”.
Dzieci ustawiają swoje lewe buty w dwóch rzędach (dziewczynki i chłopcy). Buty kolejno „wędrują” w stronę drzwi (każde dziecko czeka na swoją kolejkę i zmienia miejsce tylko swojego buta). Te dzieci, których buty pierwsze znajdą się przy drzwiach, tworzą parę i razem zaczynają taniec.

9. „Taniec ze zmianą partnera”.
Dzieci tańczą dowolnie w parach przy muzyce. Na przerwę w muzyce szybko zmieniają partnera. Zmiana ta następuje kilka razy.

10. Słuchanie przysłów związanych z andrzejkami.
Dzieci siedzą w kręgu i słuchają przysłów prezentowanych przez wróżki. Krótka rozmowa na temat sensu zaprezentowanych przysłów.

11. Wróżba 5 – „Serce i imię”.
Na dwóch sercach zapisane po sześć imion dziewczynek (zadanie dla chłopców) i chłopców (zadanie dla dziewczynek). Dzieci rzucają kostka do gry. Liczba oczek wskazuje imię osoby, która przypadnie dziecku do serca w przyszłości.

12. Pląs – „Słoneczko jest”.
Dzieci 6 letnie uczą się układu pląsu od młodszych kolegów. Wspólnie wykonują kolejne gesty zgodnie z rytmem śpiewanej krótkiej piosenki.

13. Wróżba 6 – „Lanie wosku”.
Wróżki wyjaśniają symboliczne znaczenie klucza – zamyka i otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Następnie kolejno leją wosk przez dziurkę w kluczu, a potem wspólnie z dziećmi próbują odkryć wróżbę dla całej grupy (co ją czeka w przyszłości), przyglądając się cieniom woskowych tworów.

14. Wróżba 7 – „Tajemniczy cukierek”.
Dzieci częstują się cukierkami. Jeden z cukierków ma pomiędzy podwójnym opakowaniem groszową monetę. Kto poczęstuje się cukierkiem z niespodzianką, ten będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

15. Zabawa podsumowująca spotkanie – „Co ci się najbardziej podobało”.
Dzieci wybierają jedną z zabaw lub wróżb, która najbardziej im się podobała i naklejają „swój głos” na karton z ich symbolami (gwiazdka, pudełko, talerz z ciastkiem, buty, serce, klucz, cukierek).

16. Wróżba 8 – „Gałązka wiśni”.
Każda grupa otrzymuje gałązkę wiśni, którą ma się opiekować w kąciku przyrody. Jeśli do Bożego Narodzenia gałązka zakwitnie, to znak, że wszystkie życzenia i wróżby się spełnią.

17. Wspólny słodki poczęstunek.

18. Zakończenie – podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie wszystkich uczestników.


Scenariusz opracowały:
mgr Irena Kubiś,
Lucyna Zaleska

źródło: szkolnictwo.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.