W świecie wróżb i czarów – scenariusz andrzejek dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną
Czas pracy: ok. 20 min. x 5 grup (od 9.00 do 11.30)
Cel główny: Kultywowanie tradycji andrzejkowych.
Dla kogo: dzieci przedszkolne w wieku 4 lat, dzieci ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością SP
Formy – grupowa, zespołowa
Metody:
- słowne, poglądowe, praktyczne
- pracy we współpracy
- aktywizujące
- integracyjne
- pedagogika zabawy
Techniki:
- taneczne
- ruchowe
Środki dydaktyczne:
- brama (wejście do świata wróżb), lampki, ognisko, szafka z miksturami, kociołek z dużą łyżką, dekoracje sali: pająki, nietoperze, księżyc, przepis, plakat, butelki z napojami, wróżby: plakat na lustrze z imionami chłopców i dziewcząt, magiczne wiadro z wróżbami, łowienie ryb, magiczne pudełko (dwustronne wypełnione żelkami kolorowymi papierkami)
Przebieg zajęć
Lp. | PRZEBIEG ZAJĘĆ | CELE SZCZEGÓŁOWE Gość: |
1. | Czarownica wita gości, zaprasza ich do sali i pokazuje, aby byli cicho. Przechodzą przez magiczny tunel do sali. | potrafi zachować ciszę potrafi przejść przez magiczny tunel |
2. | Czarownica rozdaje instrumenty. Goście budzą hałasem czarownice. Czarownice wstają, witają się z gośćmi. Zapraszają do wspólnej zabawy oprowadzają po sali. | umie grać na instrumentach wie, kto to jest czarownica i potrafi się przywitać potrafi razem się bawić |
3. | Czarownice szukają magicznego napoju. Proszą gości o pomoc. Czarownica pokazuje przepis na magiczny napój. Goście razem, wg wzoru szukają odpowiednich butelek. Wlewają do kociołka i mieszają. | wie, do czego służy kociołek rozumie, co to jest przepis umie przelać napój z butelki do kociołka potrafi mieszać dużą łyżką |
4. | Czarownice i dzieci stają wokół kociołka i wspólnie czarują napój – tańczą i mówią magiczne zaklęcia. | umie powtarzać kroki i słowa za czarownicą |
5. | Czarownice rozlewają napój do kubków. | potrafi pić z kubka |
6. | Wróżby w zależności od możliwości psychofizycznych gości. | wie, co to są wróżby umie wyciągnąć wróżbę z wiaderka umie łowić rybę potrafi odkryć wróżbę z imieniem |
5. | Magiczne pudełko z żelkami. | umie wypowiadać zaklęcia potrafi wyciągnąć z pudełka żelki |
6. | Pożegnalne zdjęcie. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną pracę. | potrafi ustawić się do zdjęcia umie się pożegnać |
Scenariusz andrzejek opracowała: Joanna Kolenda
źródło: pedagogika-specjalna.edu.pl