Ja i inni – szukanie podobieństw i różnic
Cele:
- kształtowanie adekwatnej samooceny – poznanie swoich mocnych i słabych stron,
- dostrzeganie podobieństw i różnic pomiędzy ludźmi,
- rozwijanie empatii i tolerancji wobec innych osób,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Forma pracy:
- indywidualna i grupowa.
Metody pracy:
- zabawy plastyczno-ruchowe, ćwiczenia rozwijające umiejętności dostrzegania swoich mocnych i słabych stron.
Środki dydaktyczne:
- arkusze szarego papieru, mazaki, farby plakatowe, kolorowe czasopisma, kleje, nożyce, chust.
Przebieg zajęć
- Powitanie. Prezentacja celu zajęć.
- Autoportret. Dzieci dobierają się parami i odrysowują na arkuszach szarego papieru kształt sylwetki swojego kolegi lub koleżanki. Każdy z uczestników wypełnia kontury swojej sylwetki według własnego pomysłu (np.: malowanie farbami, wyklejanie wyciętymi ilustracjami z gazet). Dzieci prezentują swoje prace i opowiadają dlaczego w ten sposób wykonali swój autoportret (co ważnego chcieli o sobie przekazać innym).
- Dwie strony medalu. Na odwrocie autoportretu dzieci zapisują swoje zalety, wady, osiągnięcia i informacje o sobie, którymi chcieliby się podzielić z innymi. Dzieci prezentują grupie informacje o sobie i jak siebie postrzegają. Prowadzący zwraca uwagę, aby dzieci starały się zapamiętać jak najwięcej informacji o kolegach i koleżankach.
- Kim jest osoba, która…. Prowadzący kolejno odczytuje kilka informacji przedstawionych przez jedno z dzieci, uczestnicy starają się odgadnąć o kim mowa.
- Lubię Cię za… „Rundka”. Dzieci siedząc w kręgu kolejno mówią każdemu z uczestników za co go lubią.
- Ślepiec. Uczestnicy dobierają się parami. Jedno z dzieci ma zawiązane oczy. Kolega lub koleżanka oprowadza go/ją po sali opowiadając o napotykanych przedmiotach i przeszkodach. Zadaniem prowadzącego kolegę jest zapewnienie mu bezpiecznego dotarcia do celu.
- Rundka końcowa. Uczestnicy opowiadają jak czuli się biorąc udział w poszczególnych zadaniach.
Opracowanie: mgr Marta Halicka
źródło: Projekt „Małymi krokami-wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych intelektualnie”współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020