Ja w grupie – budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby

Cele:

  • poszerzenie wiedzy o samym sobie;
  • kształtowanie umiejętności wyrażania własnej opinii;
  • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
  • integrowanie grupy, budowanie więzi z grupą.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie przez prowadzącego.
  2. Wprowadzenie w tematykę zajęć: „Czy uważasz, że znasz siebie samego? Co znaczy poznawać siebie? Dlaczego warto siebie poznawać? Następnie uczniowie podczas rozmowy kierowanej odpowiadają na pytania, dotyczące ich osoby: Jaki jestem? Co lubię w sobie? Jaki mam charakter? Jak spędzam czas wolny?
  3. Zabawa: „Co byś zrobił gdyby… ” Prowadzący prosi uczniów by wygodnie usiedli i po kolei odpowiadali na zadane pytania: – Co byś zrobił gdybyś został milionerem? – Co byś zrobił gdybyś przez 2 dni mieszkał na bezludnej wyspie? – Gdybyś mógł wyjechać dokąd chcesz, to jakie miejsce wybrałbyś i kogo zabrałbyś ze sobą? – Złapałeś złotą rybkę – ona ma spełnić twoje trzy życzenia, jakie?
  4. Uczniowie przygotowują wizytówki, które maja opisywać: ich cechy wyglądu, charakteru, zainteresowania.
  5. Zabawa: „Ogłoszenie”- uczniowie piszą krótkie ogłoszenie, w którym przedstawiają siebie jako przyjaciela. Następnie wszystkie kartki wędrują do pudełka. Osoba prowadząca wyjmuje i odczytuje kartki, a uczestnicy zgadują o kim mowa.
  6. Zakończenie zajęć. Rundka. Uczestnicy zajęć kolejno odpowiadają na pytanie; „Co mi się podobało podczas zajęć? Jak się czułem w czasie ich trwania?

Opracowanie: mgr Wiesława Kryńska

źródło: Projekt „Małymi krokami-wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych intelektualnie”współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.