Ja w grupie – budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby
Cele:
- poszerzenie wiedzy o samym sobie;
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnej opinii;
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
- integrowanie grupy, budowanie więzi z grupą.
Przebieg zajęć:
- Powitanie przez prowadzącego.
- Wprowadzenie w tematykę zajęć: „Czy uważasz, że znasz siebie samego? Co znaczy poznawać siebie? Dlaczego warto siebie poznawać? Następnie uczniowie podczas rozmowy kierowanej odpowiadają na pytania, dotyczące ich osoby: Jaki jestem? Co lubię w sobie? Jaki mam charakter? Jak spędzam czas wolny?
- Zabawa: „Co byś zrobił gdyby… ” Prowadzący prosi uczniów by wygodnie usiedli i po kolei odpowiadali na zadane pytania: – Co byś zrobił gdybyś został milionerem? – Co byś zrobił gdybyś przez 2 dni mieszkał na bezludnej wyspie? – Gdybyś mógł wyjechać dokąd chcesz, to jakie miejsce wybrałbyś i kogo zabrałbyś ze sobą? – Złapałeś złotą rybkę – ona ma spełnić twoje trzy życzenia, jakie?
- Uczniowie przygotowują wizytówki, które maja opisywać: ich cechy wyglądu, charakteru, zainteresowania.
- Zabawa: „Ogłoszenie”- uczniowie piszą krótkie ogłoszenie, w którym przedstawiają siebie jako przyjaciela. Następnie wszystkie kartki wędrują do pudełka. Osoba prowadząca wyjmuje i odczytuje kartki, a uczestnicy zgadują o kim mowa.
- Zakończenie zajęć. Rundka. Uczestnicy zajęć kolejno odpowiadają na pytanie; „Co mi się podobało podczas zajęć? Jak się czułem w czasie ich trwania?
Opracowanie: mgr Wiesława Kryńska
źródło: Projekt „Małymi krokami-wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych intelektualnie”współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020