Konspekt zajęć logopedycznych

Osoba prowadząca zajęcia:

Data hospitowanych zajęć:

Temat zajęć: Pociąg c / cz / ć

Czas trwania zajęć: 60 minut

Cel główny zajęć:

• usprawnianie narządów mowy celem podwyższenia wyrazistości mówienia;
• utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących w izolacji, logotomach i wyrazach;
• usprawnianie słuchu fonemowego;

Cele operacyjne:

• uczeń ma sprawne narządy mowy;
• uczeń zna i rozumie prawidłowe ułożenie narządów mowy przy realizacji głosek syczących i szumiących;
• uczeń potrafi prawidłowo zrealizować głoskę sz w izolacji, logotomach i wyrazach;
• uczeń potrafi sam kontrolować swoją mowę, ma sprawny słuch fonemowy i percepcję słuchową;
• uczeń zna układ narządów mowy przy realizacji samogłosek i rozumie potrzebę wyrazistego mówienia;
• uczeń prawidłowo oddycha, wydłuża fazę wydechową, ma mocne mięśnie oddechowe i dużą pojemność płuc.

Formy pracy: indywidualna i grupowa; praca ucznia z pomocą nauczyciela.

Metody pracy: oglądowa; werbalna; ćwiczenia słuchowe, emisyjno – fonacyjne, artykulacyjne i oddechowe.

Środki dydaktyczne: piłeczki ping – pongowe i układanki oddechowe, słomki do napojów, małe cukierki owocowe, lustro logopedyczne, rysunkowe schematy artykulacji głosek szumiących, wydrukowane litery, kolorowe obrazki z nazwami zawierającymi ćwiczone głoski, kartonowe plansze z symbolami głosek syczących i szumiących, kserokopie ćwiczeń logopedycznych z zeszytów, zeszyty ćwiczeń logopedycznych uczniów, kredki i zakreślacze, klej.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach:

Wiek dzieci: 7 lat

Zaburzenie mowy:

• R. M. – parasygmatyzm głosek dentalizowanych szeregu szumiącego; rotacyzm;
• J. T. – rotacyzm;
• O. W. – parasygmatyzm głosek dentalizowanych szeregu szumiącego; rotacyzm;

Przebieg zajęć:

Etap zajęć Rodzaj ćwiczenia Przebieg ćwiczeń. Czynności nauczyciela – logopedy i czynności uczniów Pomoce dydaktyczne Czas trwania

Wprowadzenie

Rozgrzewka:

Ćwiczenia oddechowe

Gimnastyka buzi i języka dla każdego smyka

Logopeda wita uczniów na kolejnych zajęciach i informuje uczniów o przedmiocie aktualnych zajęć.

Logopeda zaprasza uczniów do zabawy z wykorzystaniem piłeczek ping – pongowych i układanek oddechowych. Ćwiczenie ma na celu przygotowanie aparatu oddechowego do zajęć i wydłużanie fazy wydechowej oraz kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.

Logopeda demonstruje układ narządów mowy charakterystyczny dla kolejnych „śmiesznych minek” – uczniowie powtarzają, rozgrzewając tym samym aparat mowy przed ćwiczeniami artykulacyjnymi. Następnie logopeda poleca dzieciom zajęcie miejsc przed lustrem logopedycznym i demonstruje prawidłowy układ narządów mowy przy realizacji głosek syczących i szumiących. Szczególną uwagę zwraca na ćwiczenia pionizacji języka (m. in. ćwiczenie z wykorzystaniem małych cukierków owocowych).

piłeczki ping – pongowe, układanki oddechowe + słomki do napojów

lustro logop., cukierki owocowe
15 minut

Część zasadnicza zajęć
Ćwiczenia artykulacyjne:

Segregujemy obrazki – pociąg c / cz / ć

Logopeda i uczniowie wykonują szereg ćwiczeń artykulacyjnych z wykorzystaniem rysunkowych schematów realizacji głosek w zeszytach oraz wydrukami samogłosek – każdorazowo logopeda prezentuje ćwiczenie, uczniowie powtarzają, naśladują układ narządów mowy przedstawiany przez logopedę.

Logopeda prezentuje uczniom plansze z pociągiem z symbolami głosek syczących, ciszących i szumiących c / ć / cz oraz obrazki rozsypane na stole. Dzieci na zmianę segregują obrazki do właściwych wagonów pociągu na swoich planszach. Logopeda pilnuje prawidłowej wymowy głosek i właściwego segregowania obrazków. Dla ułatwienia obrazki zawierają nazwy, w których głoski występują w nagłosie wyrazu. Ćwiczenie możliwe jest do wykonania także w przypadku, gdy dziecko różnicuje głoski ale nie ma jeszcze utrwalonego obrazu litery.
Wykonane ćwiczenia dzieci wklejają do zeszytów.
schematy realizacji głosek, wydrukowane litery

plansze, obrazki

30 minut

Końcowa część zajęć
Ćwiczenie łatwiejsze, ale aktywizujące i motywujące do dalszej pracy, zostawiające miłe wspomnienia (Katarzyna Kościelniak, 2015, edux.pl).