Skrócony zapis indywidualnego wsparcia i potrzeb ucznia

Jest to dokumentacja szczególnie użyteczna w przypadku uczniów, którzy uzyskują znaczne wsparcie ze strony instytucji zewnętrznych lub mają rozległe potrzeby. Przygotowanie rejestru bieżącego wymaga minimalnego nakładu pracy, a może zaoszczędzić wam mnóstwo czasu.

Zdarzają się okresy, gdy uczniowie potrzebują większego wsparcia, ponieważ zmagają się z problemami z zachowaniem lub zaszły zmiany w ich środowisku rodzinnym, w rezultacie czego zaangażowanie instytucji zewnętrznych stało się intensywniejsze. W takiej sytuacji częściej trzeba będzie odpowiadać na prośby o udzielenie informacji na temat danego ucznia drogą telefoniczną lub elektroniczną, poprawić więcej spotkań i wypełnić obszerniejsza dokumentację.

Rejestr bieżący to zwykła papierowa teczka lub folder, w którym gromadzone są materiały poświadczające istotne zdarzenia w życiu ucznia, dokumenty instytucji wspomagających go, a także osiągnięte przez niego znaczniejsze rezultaty. Taki zasób umożliwia nauczycielowi szybkie sprawdzenie daty określonego wydarzenia lub spotkania, jego powody i następstwa, wydanie skierowania czy też zastosowane strategie. Podobnie pedagog może zapoznać się z listą metod wspomagających zastosowanych wobec ucznia. Korzystając z tego rozwiązania, nauczyciel ma dostęp do dokumentacji swojego podopiecznego w dowolnej chwili, nie musi więc wcześniej przygotowywać materiałów i informacji, ponieważ wszystko zawiera teczka. Uzyskuje zatem wiedzę na podstawie jednego kompleksowego źródła, zamiast szukać informacji w różnych dziennikach z danymi dotyczącymi wszystkich uczniów.

Odkryłam użyteczność tego rejestru, kiedy zewnętrzne instytucje skontaktowały się ze mną, by dowiedzieć się jak radzi sobie pewien uczeń i jakie metody wspomagania zostały wobec niego zastosowane. Wówczas szybko podałam daty zdarzeń, informację, kiedy wysyłam sprawozdania i jakie były ich rezultaty, bez konieczności szukania tych danych i oddzwaniania. Zaoszczędziłam w ten sposób mnóstwo czasu.

Wskazówka dla nauczyciela

Dodajcie do rejestru bieżącego kartę informacyjną ucznia z najbardziej aktualnymi ocenami, kopie ostatnich e-maili i raportów, a także orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Notujcie wszystkie ważne informacje potrzebne podczas ewaluacji czy spotkań zespołu wspomagającego (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.