Lekcja 1

Poziom podstawowy. Klasy 1-3.

Cel:

 • czytanie ze zrozumieniem/słuchanie/pisanie,
 • kolorowanie,
 • uwaga,
 • wykonywanie poleceń,
 • rozpoznawanie kolorów

Materiały:

 • arkusze z podgrzybkiem,
 • ołówki,
 • pudełko z kredkami.

Arkusz

Podgrzybek

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………

Pytania do tekstu:

 1. Gdzie rosną podgrzybki?……………………………………………………………………………….
 2. Jaki kształt ma podgrzybek?…………………………………………………………………………………
 3. Jaki kolor ma kapelusz podgrzybka?……………………………………………………………………………………….
 4. Czy podgrzybek jest grzybem jadalnym?…………………………………………………………………………………………

Czytanka:

Podgrzybek

Podgrzybek jest jadalnym grzybem..

Podgrzybki rosną w lasach.

Podgrzybki mają ciemno brązowe kapelusze osadzone na jasnej, długiej nóżce.

Pod kapeluszem podgrzybki mają żółtawą warstwę podobną do pianki.

Trawa na obrazku jest zielona.

Przed lekcją

 1. Dzieci siedzą w swoich ławkach.
 2. Pokaż dzieciom arkusz z podgrzybkami i spytaj co to za grzyby. (Uczniowie odpowiadają chórem).
 3. Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o podgrzybkach – a później będziecie je kolorować. Zwróćcie uwagę na kolory – 3 kolory (ciemno brązowy, żółty i zielony).
 4. Początek zadania – to słuchanie i zapamiętywanie treści czytanki, później kolorowanie według podanych kolorów.
 5. Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
 6. Przeczytaj powoli tekst czytanki pt. „Podgrzybek”.

Przebieg lekcji

 1. Rozdaj uczniom arkusze z podgrzybkami i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
 2. Zapytaj jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia.
 3. Powiedz: Teraz spójrzcie na czytankę.
 4. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafiły przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 5. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich trzech kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź: Potrzebujemy trzech kredek: ciemno brązowej, żółtej i zielonej. Potem pomóż im znaleźć właściwe kredki. Po sprawdzeniu czy wszystkie dzieci wykonały prawidłowo zadanie – zbierz pudełka z kredkami.
 6. Powiedz: Pokolorujemy podgrzybki. Podgrzybki mają ciemno brązowe kapelusze i żółtą piankę pod kapeluszem. Koło podgrzybka rośnie zielona trawa. Zacznijmy od ciemno brązowej kredki. Podnieście do góry ciemno brązową kredkę. Teraz połóżcie ją na ławce.
 7. Na jaki kolor pokolorujemy piankę pod kapeluszem? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Znajdźcie żółtą kredkę, podnieście do góry i połóżcie na ławce obok ciemno brązowej kredki.
 8. Na jaki kolor pokolorujecie trawę. Tak! Trawa jest zielona. Poszukajcie zielonej kredki, podnieście do góry… i połóżcie obok ciemno brązowej i żółtej kredki.
 9. Powiedz: Pokolorujcie na ciemno brązowo kapelusz podgrzybkaNa ciemno brązowo. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko kapelusze na brązowo. Powtarzaj słowa ciemno brązowe kapelusze podgrzybków.
 10. Teraz pokolorujcie żółtą piankę pod kapeluszem podgrzybka. Na żółto. Super!
 11. Teraz pokolorujcie trawę. Zapytaj: Jakiego koloru jest trawa? Powiedz: Pokolorujcie tylko trawę na zielono. Powtarzaj często: zielona trawa. Upewnij się czy wszystkie dzieci kolorują tylko trawę.
 12. Następnie zabierz kredki.
 13. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. Gdzie rosną podgrzybki? 2. Jaki mają kształt? 3. Jaki kolor mają kapelusze podgrzybków? 4. Jaki kolor ma pianka pod kapeluszem podgrzybka? 5. Czy podgrzybki są grzybami jadalnymi?
 14. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1.W jakim kolorze jest kapelusz podgrzybka? 2. Czy podgrzybki są grzybami jadalnymi? 3. Gdzie rosną podgrzybki? 4.Jaki kształt ma podgrzybek? 5. Jakiego koloru podgrzybek ma piankę pod kapeluszem?
 15. Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.13). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
 16. Na koniec powiedz: To już koniec zadania. Skończyliście. Świetnie się spisaliście! Zadanie wykonane. Rozdaj nagrody. Zawieś prace dzieci na wystawie/gazetce. Pochwal każdego ucznia.

źródło:

 • Opracowanie własne na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.