Praca na poziomie odkrywczo-badawczym.
Temat: Porządki w naszej krainie
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań związanych z dbaniem o środowisko naturalne,
- rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez ćwiczenia spostrzegawczości,
- doskonalenie umiejętności określania cech przedmiotów, klasyfikowania według podanego kryterium (analiza spostrzegania),
- rozwijanie twórczej aktywności dziecka poprzez działania konstrukcyjne.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- wyszukać przedmioty, które zaśmiecają nasze otoczenie,
- określić rodzaje śmieci (papierki, puszki, gazety, opakowania szklane i plastikowe),
- segregować śmieci zgodnie z ich rodzajem (papier, szkło, metal, plastik),
- odszukać w klasie rzeczy (gazety) na podstawie wymienionych przez nauczyciela cech (szeleszcząca; szeleszcząca, duża, kolorowa lub czarno-biała, szeleszcząca; duża, kolorowa lub czarno-biała służy do czytania),
- stworzyć z zebranych materiałów (plastikowe kubki, szklany słoik, butelka, puszki po napojach, pudełko) inny przedmiot użyteczny, np. zabawkę.
Metody:
- aktywizujące, stymulujące, kompensacyjne,
- czynne: samodzielne doświadczania, zadania stawiane do wykonania,
- słowne: instrukcja, objaśnienia, rozmowa.
Środki dydaktyczne:
- emblemat, obrazki, gazety, plastikowe kubki, szklany słoik, butelka, puszki po napojach, pudełko, lalka, samochód, pojemniki.
Przebieg zajęć:
- Powitanie. Wybranie i przyczepienie sobie do ubrania emblematu.
- Przygotowanie do porządków – zebranie odpowiednich przedmiotów, które będą potrzebne do robienia porządków: zgromadzenie pojemników na śmieci, oznakowanie ich (określenie przeznaczenia), dobieranie obrazków do danego pojemnika (papier, plastik, metal, szkło).
- Zabawa ruchowa – poszukaj czegoś, co jest… – zadaniem dziecka jest odnalezienie w sali rzeczy, która posiada wszystkie wymienione przez nauczyciela cechy: – szeleszcząca, – szeleszcząca i duża, szeleszcząca, duża, kolorowa lub czarno-biała, – szeleszcząca, duża, kolorowa lub czarno-biała i służy do czytania.
- Zabawy z gazetami: – przechodzenie po rozłożonych gazetach, – zebranie po drodze porozrzucanych przedmiotów: plastikowy kubek, brudny słoik, puszka po napoju, pudełko, lalka, samochód.
- Zgadnij co to jest? Co można z tym zrobić? – zabawa badawcza – rozpoznawanie przedmiotów, materiału, z jakich zostały wykonane.
- Co wrzucimy do danego pojemnika? – segregowanie, określanie cech zgromadzonych przedmiotów (to jest ze szkła, to z metalu, to z papieru, to z plastiku)
- Zabawki z odpadów – omówienie sposobu wtórnego wykorzystania odpadów. Dowolne konstruowanie zabawek z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów (butelek, pudełek, puszek, sznurków, , drutów, gazet, papierów).
- Wystawa zabawek z odpadów – oglądanie powstałych prac (Franczyk, Krajewska, 2015).

źródło: A. Franczyk, K. Krajewska, Skarbiec nauczyciela-terapeuty…, Impuls, Kraków 2015