Wykorzystaj zainteresowania dziecka

Jeśli twój mały kolekcjoner ma tyle samochodzików, że może za ich pomocą imitować korki na drogach w godzinach szczytu (znamy chłopca, który bawił się tylko w ten sposób, każdego wieczoru ustawiając autka w przedpokoju), zawsze wypatruj okazji, by włączać jego zainteresowania do wszystkich obszarów uczenia się.

Wykorzystaj samochodziki:

  • Połącz doświadczenie dotykowe z zabawą w udawanie: wykonaj krajobraz po burzy śniegowej z kremu do golenia i pozwól dziecku odśnieżać unieruchomione samochody.
  • Ucz rozróżniania prawej i lewej strony oraz słuchania poleceń podczas zabawy samochodzikami na dywanie z motywem mapy drogowej lub na papierowej mapie rozłożonej na podłodze. „Kiedy miniesz duże drzewo i dwa bloki, skręć w drzewo i dwa bloki, skręć w lewo”.
  • Przygotuj grę Memory, wykorzystując podwójne fotografie 24 ulubionych samochodzików dziecka.
  • Pięć czerwonych i pięć niebieskich samochodów z powodzeniem zastąpi kółko i krzyżyk na trochę większej planszy.

Wyznaczony nauczyciel

Jeśli w klasie przebywa więcej niż jeden dorosły, wyznacz tylko jedną osobę do wydawania poleceń w trakcie danego zadania lub projektu.

Wyznaczony nauczyciel

Uczniowie z autyzmem i zespołem Aspergera mają potrzebę porządku i konsekwencji; nadmiar głosów stwarza możliwość nieporozumień i nadwyręża ich i tak obciążony układ słuchu. Stosuj poniższe rady dotyczące wydawania ustnych poleceń.

  • Używaj jak najmniej słów. Zbyt długie polecenia mogą nie zostać zrozumiane przez więcej niż jedną osobę.
  • Jeżeli wydaje ci się, że dziecko nie zrozumiało polecenia, powtórz je, używając mniejszej liczby słów. Jeśli to nie pomoże. Skorzystaj z niewerbalnej metody komunikacji.
  • Formułując polecenia, nie używaj przeczeń. Niektóre dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera słyszą tylko ostatni czasownik. Przykład: Dziecko wspina się za wysoko na drabinkę na placu zabaw, a następnie z niej zeskakuje. Jeśli krzykniesz: „Nie skacz!”, może usłyszeć tylko ostatnie słowo – i zeskoczyć. Powiedz raczej: „Proszę zejdź na dół” (Notbohm, Zysk, 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 PORAD DLA RODZICÓW I TERAPEUTÓW…”, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.