Wykorzystanie zmysłu równowagi to dla wielu dzieci poważne wyzwanie, a takie przyrządy jak huśtawka zapewniają najmocniejsze bodźce dla tego zmysłu. Bujanie silnie stymuluje zmysł równowagi, a jednocześnie wspomaga koordynację w zakresie motoryki małej i dużej oraz umiejętności wzrokowo-ruchowe.
Potrzebne materiały:
- Szczypce do grilla.
- Huśtawka zawieszona na wysokości 45 cm (huśtawka musi być na tyle duża, żeby dziecko mogło się na niej położyć na brzuchu. Dla bezpieczeństwa pod huśtawką ułóż matę tak aby w razie upadku dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Upewnij się, że podopieczny potrafi utrzymać równowagę na huśtawce).
- Proste przedmioty takie jak woreczki z grochem lub ulubione małe zabawki.
Sposób zabawy:
- Ułóż przedmioty na macie w niewielkiej odległości od huśtawki.
- Niech dziecko położy się na huśtawce na brzuchu (ręce powinny swobodnie zwisać po bokach), twarzą w kierunku osoby dorosłej.
- Delikatnie odepchnij huśtawkę.
- Zadaniem dziecka jest zbieranie przedmiotów szczypcami w trakcie kołysania.
Uwaga: większość osób nie ma w domu huśtawki terapeutycznej, więc można wykorzystać dużą piłkę do do ćwiczeń. Niech dziecko położy się na niej na brzuchu, a ty unieś jego nogi i powoli poruszaj nimi do przodu i do tyłu. Celem zabawy jest zbieranie przedmiotów z podłogi.
Cele / Korzyści:
- Zmysł równowagi – bujanie dostarcza najsilniejszych bodźców dla zmysłu równowagi.
- Skanowanie wzrokiem – dziecko musi szybko przeskanować wzrokiem pole widzenia, by znaleźć przedmioty, które ma podnieść.
- Koordynacja oko – ręka – podnoszenie przedmiotów szczypcami wymaga skoordynowania oczu i rąk oraz wyczucia czasu.
- Motoryka mała – dziecko musi chwytać małe przedmioty; im są mniejsze, tym musi się wykazać koordynacją w zakresie motoryki małej.
Uwaga: aby zwiększyć wzrokowo – percepcyjną trudność zabawy, można rozrzucić pluszowe maskotki i woreczki z grochem i kazać dziecku podnosić tylko maskotki albo tylko woreczki określonego koloru. To sprawi, że aktywność będzie wymagała zwiększonych umiejętności wzrokowo – percepcyjnych i odróżniania szukanych przedmiotów od tych znajdujących się na pierwszym planie (Delaney, 2016).
źródło: T. Delaney, 101 ćwiczeń, gier i zabaw…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2016