Papierowe drogi to prosta zabawa sensoryczno – motoryczna poprzedzająca naukę pisania.
Potrzebne materiały:
- Drewniane patyczki po lodach
- Klej
- Markery
- Sztywny biały papier
- Zabawka na kółkach, którą można pchać po podłodze i którą dziecko bardzo lubi (np. wóz strażacki, Tomek, Zygzak McQueen)
Sposób zabawy (poziom pierwszy):
- Powiedz dziecku, że Zygzak potrzebuje toru wyścigowego, więc trzeba mu go zrobić.
- Posmaruj patyczki klejem i przyklej je do papieru. Utwórz 2 rzędy, tak żeby między nimi mieścił się Zygzak.
- Przygotuj co najmniej 3 takie kartki, a następnie połącz je ze sobą, tak żeby powstał tor przeszkód.
- Najpierw pokaż dziecku, jak to zrobić, a potem niech samo sklei jak najwięcej fragmentów toru.
Sposób zabawy (poziom drugi):
- Zróbcie tor wyścigowy dla Tomka, rysując np. wzdłuż kartki linie w odległości około 5 cm od siebie, a potem linie, które je ze sobą łączą.
Uwaga: nauczycielka, z którą pracuję, wykorzystuje tę zabawę do zachęcenia jednego ze swoich przedszkolaków do rysowania linii markerem lub kredką. Gdy chłopiec zrozumiał, co jest w stanie zrobić otworzyły się przed nim nowe perspektywy. A nauczycielka mogła wykorzystać zdobyte umiejętności do nauczenia go rysowania innymi przyborami.
Cele / Korzyści:
- Ćwiczenia usprawniające motorykę małą – ta zabawa ma na celu zachęcenie dzieci do ćwiczeń w zakresie motoryki małej, a zwłaszcza do wykorzystywania kleju.
- Kierunkowość – zabawa ta bardzo efektywnie usprawnia kierunkowość. Długie linie rysujemy w poprzek papieru, a krótkie – w dół.
- Umiejętności poprzedzające naukę pisania – pierwszym krokiem do nauki pisania jest zaangażowanie dziecka w rysowanie linii różnymi przyborami szkolnymi. Aktywność ta jest motywująca, ponieważ dziecko tworzy coś, co potem może wykorzystać do zabawy ulubionym pojazdem (Delaney, 2016).
źródło: T. Delaney, 101 ćwiczeń, gier i zabaw…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2016