Układanie w logiczny ciąg

Cele:

  1. Zapoznanie z porządkiem wydarzeń w życiu codziennym.
  2. Rozwinięcie umiejętności abstrakcyjnego myślenia i rozwiązywania problemów.
  3. Wykształcenie rozumienia zależności i przyczyny i skutku.
  4. Zwiększanie wrażliwości na otoczenie i świadomości społecznej.
  5. Poszerzenie umiejętności używania języka.
  6. Rozwinięcie umiejętności opowiadania.

Przebieg

Użyj kart przedstawiających różne scenki lub kart edukacyjnych z cyframi i literami. Zacznij od sekwencji składających się z 3 scenek. Wybierz obrazki, na których wyraźnie widać kolejne etapy wykonywanych czynności. Na odwrocie każdej karty opisz krótko scenkę, na potrzeby innych nauczycieli. Opis na każdej karcie powinien być inny i uchwycić to, co jest w danej scence charakterystyczne. Zadaniem ucznia jest poukładanie kart po kolei – stworzenie sekwencji wydarzeń. Ułóż karty na stole przed uczniem, po kolei, od lewej do prawej. Gdy karty będą już poukładane w odpowiedniej kolejności, poproś ucznia aby opowiedział ci przedstawioną na nich historyjkę. To zadanie ma na celu nauczenie opowiadania krótkich historyjek, z obrazkami jako podpowiedzią.

Zabawne i interesujące historyjki zmotywują ucznia do nauki. Możesz wykonać własne karty edukacyjne, korzystając z ilustracji z bajek, lub robiąc zdjęcia uczniowi i znajomym mu osobom. Będzie to sprzyjać generalizacji nabytej umiejętności i nada jej bardziej praktycznego charakteru.

Kryteria wstępne:

Warunkiem podjęcia tego programu jest umiejętność segregowania.

Opanowanie umiejętności:

Uczeń 4 na 5 wykonuje zadanie prawidłowo, bez dodatkowych podpowiedzi. Taki sam wynik powinien uzyskać jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem.

Faza 1: Ciągi trzech kart

Pokaż pierwszą kartę i zachęć ucznia do opisania, co jest przedstawione na obrazku. Powiedz, że ta karta jest pierwsza i pokaż, w którym miejscu na stole powinien ją ułożyć. Pokaż drugą kartę i zrób to samo, mówiąc, że to była następna karta. Powtórz czynność z trzecią kartą, dodając, że ta jest ostatnia. Powtarzaj ułożenie sekwencji tyle razy, ile będzie to konieczne, aż uczeń będzie prawidłowo opisywała przedstawione scenki i kładł karty na stole we właściwej kolejności, bez dodatkowych podpowiedzi.

Na tym etapie, można zmienić kolejność wykonywanych zadań. Pokaż pierwszą kartę, poproś ucznia, żeby ją opisał i powiedz, żeby ułożył ją w odpowiedniej kolejności. Pokieruj tak, żeby położył kartę po lewej stronie stołu. Pokaż dwie pozostałe karty razem. Spytaj: „Co będzie następne?” Pokieruj ucznia tak, żeby wziął właściwą kartę i ułóż ją z prawej strony pierwszej karty. Następnie uczeń powinien ułożyć trzecią kartę na końcu rzędu kart. Gdy to zrobi, poproś, aby opowiedział ci historyjkę przedstawioną na kartach.

Uwaga

Niektórym łatwiej będzie nauczyć się fazy 2 i 3.

Faza 2: Układanie w kolejności trzech kart z literami (np., A-B-C)

Faza 3: Układanie w kolejności trzech kart z cyframi (np., 1-2-3)

Faza 4: Ciąg czterech kart

Zastosuj powyższy schemat do nauki układania ciągu składającego się z czterech kart, z wykorzystaniem metody wnioskowania wstecznego. Krok 1 polega na ułożeniu kart nr 3 i 4, gdy karty nr 1 i 2 są już na stole. Krok 2 polega na ułożeniu kart nr 2,3 i 4. Krok 3 polega na ułożeniu po kolei wszystkich czterech kart.

Faza 5: Co stanie się dalej?

Gdy uczeń zapozna się z zasadami opisywania ciągu wydarzeń przedstawionych na kartach, wskaż puste miejsce na prawo od ostatniej karty i spytaj „Co stanie się dalej”? Zastosuj podpowiedź słowną, żeby uzyskać prawdopodobnie brzmiąca odpowiedź.

Faza 6: Ciągi pięciu i sześciu kart

Faza 7: Układanie od czterech do sześciu kart z literami

Pomysły/ inspiracje

źródło:

  • R. Leaf, J. McEachin, Praca nad rozwojem…, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017
  • obraz: chomikuj.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.