Zawody w wymyślaniu sposobów na radzenie sobie ze złością to zabawa polegająca na wspólnej pracy dzieci w grupie, mającej na celu stworzenie listy strategii radzenia sobie ze złością, które można stosować, aby poprawić swoje samopoczucie.
Cele/Korzyści
- Pierwszoplanowe: Radzenie sobie ze złością.
- Drugoplanowe: Współpraca, słuchanie innych.
Potrzebne materiały
- Papier i przybory do pisania.
Aranżacja miejsca
- Dzieci siedzą na podłodze lub na krzesłach.
Opis zabawy
Dzieci podzielono na dwie (lub trzy) drużyny. Prowadzący pracuje z każdą drużyną nad stworzeniem listy jak największej liczby sposobów, których można użyć, żeby poradzić sobie ze złością.
Realizacja zabawy krok po kroku
- Podziel dzieci na dwie (lub 3) drużyny i wyślij poszczególne drużyny w różne miejsca sali.
- Powiedz grupom, żeby zaczęły pracę i wskaż, ile mają czasu (np. 5 min) na przygotowanie listy strategii radzenia sobie ze złością. Prowadzący powinien pomóc każdej grupie w realizacji zadania, aby upewnić się, że będzie ono wykonane prawidłowo, oraz dostarczyć wskazówek i podpowiedzi (jeśli trzeba). Jeśli dzieci potrzebują pomocy w pisaniu, prowadzący może zapisać strategie, które wymieniły dzieci.
- Poinformuj dzieci o zakończeniu czasu przeznaczonego na ćwiczenie. Każda grupa kończy ćwiczenie.
- Powiedz wszystkim drużynom, żeby policzyły liczbę strategii, które wymyśliły. Grupa, która ma największą liczbę strategii, odczytuje swoją listę jako pierwsza.
- Powiedz dzieciom z pozostałych drużyn, aby odhaczały sposoby, które pojawiają się także na ich liście. Prowadzący powinni wskazywać, które z proponowanych strategii są odpowiednie i praktyczne.
- Następne drużyny odczytują kolejno swoje propozycje, powtarzając krok 6 zabawy.
- Dla każdej drużyny policz liczbę strategii wymienionych tylko przez nią. Grupa, która ma największą liczbę unikalnych sposobów, wygrywa grę. Sposoby, które pojawiły się tylko w jednej grupie, zostają odczytane na głos.
- Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.
Pytania dotyczące procesu grupowego
- Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność wspólnej pracy, słuchania się nawzajem oraz wymyślania strategii radzenia sobie ze złością.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy potrafiły wskazać strategie radzenia sobie ze złością.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie potrafiły wymyślić takich strategii.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy skończył się czas na wymyślanie.
- Zapytaj dzieci, o jakich nowych strategiach się dowiedziały.
- Zapytaj dzieci, jakich strategii użyłyby, gdyby się rozzłościły (Reddy, 2015).
źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…, PWN, Warszawa 2015