Orientacja przestrzenna i kierunkowa
Ćwiczenia kształtujące orientację w kierunkach oraz pamieć ruchową
1. Kształtowanie orientacji w kierunkach oraz pamięci ruchowej:
- zabawy, gry i ćwiczenia równoważne (wszelkiego rodzaju przejścia: po zwalonym pniu, po ławeczce, po krawędzi piaskownicy, po narysowanej linii).
2. Rozwijanie wyobraźni kinestetyczno-wzrokowo-ruchowej:
- ćwiczenia tułowia: skłony w bok, sekrety, np. łódka na fali, wahadło zegara, dotykanie uchem kolana, ukłon kapeluszem, drzewa na wietrze itp.,
- ćwiczenia ruchu: chodzenie na wprost, chodzenie linią zygzakowatą, biegi slalomem z omijaniem, chodzenie po linii ósemki, po spirali, chodzenie tyłem po prostej i zygzakiem (utrudnieniem powyższych ćwiczeń jest wykonywanie ich z zamkniętymi oczami),
- zabawy związane z percepcją słuchową: głuchy telefon, skąd dochodzi głos?.
Ćwiczenia rozwijające wyobraźnię kinestetyczno-wzrokowo-ruchową:
- zabawy i gry zręcznościowe w sali w pozycji siedzącej i stojącej, np. rzucanie woreczków do celu, toczenie piłeczek do celu, do bramki, parami, do siebie, rzucanie do kosza, rzucanie w serso, badminton, kręgle.
Ćwiczenia wdrażające do rozluźniania napięcia stawowo-mięśniowego dłoni i palców:
1. Wdrażanie do zmniejszania napięcia stawowo-mięsniowego:
- wymachy dłoni: w górę, w dół, w lewo, w prawo, na boki,
- krążenia dłoni,
- uderzanie, pocieranie, zamykanie i otwieranie, skubanie, składanie, uginanie dłoni,
- kiwanie palcami w przód, w prawo, w lewo, przed sobą, łukami, w górę, w dół, do siebie, krążenie, przebieranie, stukanie, pstrykanie, składanie i rozkładanie, układanie modeli z palców, np. chodzi kominiarz, sploty palców, przebieranie palcami, gra na nosie, pokazywanie pazurków, gra na flecie, na pianinie, pisanie na klawiaturze, promyki, deszczyk, listki itp.
Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do nauki pisania:
1. Rozwijanie umiejętności dostrzegania kierunków na powierzchni płaskiej – ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do pisania:
- rysowanie według poleceń słownych: w górę, w dół, w bok, w prawym górnym rogu, na środku itd.,
- rysowanie znaków graficznych po zakropkowanych wzorach: gra rysunkowa: wyżej, niżej – na papierze w kratkę według poleceń, np. jedna kratka w dół, dwie w bok, dwie do góry, jedna kratka do góry,
- dopełnianie rysunków figur geometrycznych – dorysowywanie brakujących części, np. niepełnego kwadratu (Franczyk, Krajewska, 2015).
Przykładowe ćwiczenia









źródło:
- A. Franczyk, K. Krajewska, Skarbiec nauczyciela-terapeuty…, Impuls, Kraków 2015
- Pinterest – losowe piny