Lekcja 1
Poziom podstawowy. Klasy 1-3.
Cel:
- uwaga,
- słuchanie/pisanie/czytanie ze zrozumieniem,
- wykonywanie poleceń,
- rozpoznawanie kolorów,
- kolorowanie.
Materiały:
- arkusze z koniem,
- ołówki,
- pudełko z kredkami.
Arkusz
KOŃ
Imię i nazwisko…………………………………………………………… Data……………
Pytania do tekstu:
- Czy koń jest małym zwierzątkiem?…………………………………………………………………………..
- W jakich kolorach jest koń?……………………………………………………………………………….
- Co lubi jeść koń?………………………………………………………………………………….
- Co robi koń na obrazku?…………………………………………………………………………………
- Jakiego koloru są drzewa?…………………………………………………………………………………

Czytanka:
KOŃ
Koń jest duży.
Koń biega po zielonej trawie
Koń jest brązowy, ma czarną grzywę i czarne kopyta.
Koń lubi jeść owies i marchewkę.
Drzewa na obrazku są zielone i mają brązowe pnie i gałęzie.
Słońce jest żółte.
Przed lekcją
- Dzieci siedzą w swoich ławkach.
- Pokaż dzieciom arkusz z koniem i spytaj co to za zwierzę. (Uczniowie odpowiadają chórem).
- Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o koniu.
- Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
- Przeczytaj powoli tekst „Koń”.
Przebieg lekcji
- Rozdaj uczniom arkusze z koniem i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
- Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafiły przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
- Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek z koniem. Jakich czterech kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź. Potem pomóż im znaleźć brązową, czarną, zieloną i żółtą kredkę. Zbierz pudełka z kredkami.
- Powiedz: Pokolorujemy konia na brązowo, grzywę i kopyta na czarno. Trawę i drzewa na zielono. Pnie drzew na brązowo. Na jakie kolory pokolorujemy obrazek? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
- Powiedz: Pokolorujcie konia. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko konia. Powtarzaj słowa brązowy koń najczęściej jak to możliwe.
- Powiedz: Na jaki kolor pokolorujemy grzywę i kopyta konia? Spójrzmy do czytanki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
- Powiedz: grzywę i kopyta konia. Upewnij się, że uczniowie kolorują tylko grzywę i kopyta. Powtarzaj słowa czarna grzywa, czarne kopyta najczęściej jak to możliwe.
- Teraz pokolorujcie drzewa i trawę, po której biega koń na zielono.
- Powiedz: Kolorujcie tylko drzewa i trawę na zielono. (Pnie i gałęzie drzew – na brązowo)
- Na jaki kolor pokolorujecie słońce? Tak! – Na żółto! Żółte słońce.
- Po wykonaniu zadania zabierz kredki.
- Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. jaki jest koń (mały/duży)? 2. Co robi koń? 3. W jakich kolorach jest koń? 4. Co lubi jeść koń? 5. Jakiego koloru jest trawa i drzewa? 6. W jakim kolorze jest słońce na obrazku?
- Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Jakiego koloru są trawa i drzewa? 2. Co lubi jeść koń? 3. Co robi koń? 4. W jakich kolorach jest koń? 5. W jakim kolorze jest słońce na obrazku? 6. Jaki jest koń mały/duży?
- Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.12). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
- Na koniec rozdaj nagrody.
źródło:
- Opracowanie własne na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
- kolorowanki: supercoloring.com